MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat Fizjologia smaku

Fizjologia smaku: Jak żywić się powietrzem, czyli o kontrowersyjnych...

Plakat V Toruńska Manifa

Zapraszamy na pokaz filmów o kobiecych inicjatywach pracowniczych i...

Augenmusik: Szyny

Opublikowano: 25 lutego 2011 Views: 1394 Pokój z kuchnią

Augenmusik: projekcja filmu SZYNY

sobota, 26 lutego, godz. 20.00

W ramach cyklu Augenmusik zapraszamy na projekcję filmu „Szyny” z 1921 roku, z muzyką na żywo – zagrają Jeff Gburek, Karolina Ossowska i Rafał Iwański.

„Der Scherben” (reż. Lupu Pick, 1921)
uważa się za film najbardziej reprezentatywny dla niemieckiego gatunku filmowego Kammerspiel. Jego bohaterami są zwykli ludzie poddani nieustannej grze gwałtownych uczuć. „Szyny” to realistyczny dramat, który dzięki formalnej ascezie i stylizacji obrazu, ma charakter ponadczasowy i niesie uniwersalne przesłania.

Film cechuje charakterystyczna dla Kammerspielu harmonia środków artystycznego wyrazu, a także oszczędność i rygoryzm w traktowaniu postaci i dramaturgii. Bohaterowie – zarazem konkretni i alegoryczni – to przeciętna rodzina kolejowego dróżnika żyjąca samotnie na zupełnym odludziu. Monotonię ich egzystencji zakłóca przybysz z miasta. Dramatowi szarych ludzi towarzyszy obojętność wielkiego świata, pokazana poprzez obraz przejeżdżających pociągów i ich nieczułych pasażerów.

Jeff Gburek – gitara preparowana, theremin, obiekty znalezione, efekty
Karolina Ossowska – skrzypce zelektryfikowane
Rafał Iwański – instrumenty perkusyjne i dęte, analog filtermachine, efekty.

Jeff Gburek jest gitarzystą, kompozytorem, improwizatorem, artystą dźwiękowym i wizualnym a także poetą. W swojej muzyce wykorzystuje zarówno gitarę tradycyjną jak i preparowaną, elektronikę, field recordings i konstruowane przez siebie ”maszyny dźwiękowe”. Jego pełne artystyczne CV można znaleźć na: www.futurevessel.com/orphansound. Obecnie mieszka w Poznaniu gdzie uczy, gra, komponuje, pisze, czyta, gotuje. Współpracował z wieloma świetnymi muzykami na całym świecie, m.in. z Keithem Rowe, Tetuzi Akiyama, Michaelem Vorfeld, Pascalem Battus, Annetee Krebs, Tom Carter). Rezydował również w amsterdamskim STEIM i przebywał na stypendium w Darmstadzie studiując u Helmuta Lachenmanna. Zgłębiał także tajniki indonezyjskiej muzyki gamelanowej oraz muzyczne teorie Harry’ego Partcha. Przez 10 lat odpowiedzialny był za stronę muzyczną teatru tańca butoh Djalma Primordial Science, a także współorganizował szereg związanych z projektem warsztatów (www.djalma.com). Jego muzyka wydawana jest przez takie wytwórnie jak Absurd, Aural Terrains, Triplebath, Foxy Digitalis, Nur Nicht Nur, N.O.T. Dwie ostatnie płyty „SLOPE/THE EXPERIENCE OF LOSING CONTROL” (we współpracy z Rafałem Iwańskim a.k.a. X-NAVI:ET z grupy HATI) oraz „Impatience” (z gościnnym udziałem Tetuzi Akiyamy) zebrały pozytywne opienie zarówno wśród odbiorców internetowych jak i w polskiej prasie. www.myspace.com/aenigmaplasme

www.futurevessel.com/orphansound/

Karolina Ossowska – ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie skrzypiec, obecnie występuje w kilku orkiestrach kameralnych. Grała z Malcolmem Goldsteinem na Festiwalu Ad Libitum w Warszawie 2009 roku oraz szereg koncertów z Jeffem Gburkiem i innymi muzykami (adaptacje klasyki awangardy muzycznej XX-wieku w grupie Anabasis Ensemble: Eric Satie, Pawel Szymańksi, Arvo Part, Charles Ives, Henryk Mikołaj Górecki).

Rafał Iwański – artysta dźwięku, perkusista, twórca muzyki elektroakustycznej, współzałożyciel i muzyk grupy HATI tworzącej rytualno-medytacyjną muzykę opartą brzmieniu instrumentów akustycznych. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął pod koniec lat 80-tych grając na gitarze elektrycznej. W połowie lat 90. zajęły go eksperymenty na polu elektroakustyki, w 2008 r. do nich powrócił, by występować i nagrywać jako X-NAVI:ET – bazując na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz dźwięków znalezionych. Z HATI zagrał w Europie niezliczoną ilość koncertów i wydał szereg płyt, współpracując z wieloma muzykami jak m.in. Z’EV, PURE/Peter Votava, John Zorn, Sławomir Ciesielski, PAS, Raymond Salvatore Harmon (video). Jako X-NAVI:ET występował wielokrotnie w Polsce i Niemczech, także wspólnie z takimi artystami jak Jeff Gburek (+ wspólna płyta „SLOPE/THE EXPERIENCE OF LOSING CONTROL”), SUDDEN INFANT/Joke Lanz, IDIOSYNCRASIA (Phil Maggi i Yannick Franck), Ana Kavalis (w ramach projektu teatralno-baletowo-muzycznego Djalma Primordial Science), Jacek Zieliński (video), Xavier Bayle (video). Rafał Iwański jest współorganizatorem międzynarodowego multimedialnego CoCArt Music Festival. W marcu 2011 ukaże się płyta winylowa X-NAVI:ET „Soundtracks for the Dying Moments” (wytwórnia Instant Classic) oraz CD split album X-NAVI:ET & ELECTRIC URANUS pt. „Voices of the Cosmos”, na którym to artysta prezentuje kilka kompozycji bazujących na dźwiękach pulsarów zarejestrowanych za pomocą radioteleskopów.

www.myspace.com/xnaviet

instantlabel.wordpress.com/artists/

Wstęp wolny!

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń