MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kadr ze spektaklu Walizka

Teatroteka: Walizka, reż. Wawrzyniec Kostrzewski

Plakat Festiwalu Docs Against Gravity

Weekend z Docs Against Gravity Film Festival.

Kadr z filmu "Uwolnić Asię Bibi"

Opublikowano: 15 kwietnia 2015 Views: 2749 Kino Centrum, Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu: „Uwolnić Asie Bibi”

24 kwietnia, piątek, g. 17.15 / bilety: 12/14 zł

24 kwietnia Kino Centrum zaprasza na pokazy wstrząsającego dokumentu o chrześcijance, Asi Bibi, oskarżonej o rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi i skazanej na śmierć w Pakistanie.

Uwolnić Asię Bibi, reż. Maciej Grabysa, Michał Król, Polska, Hiszpania 2015, 84 min.

Wstrząsający dokument, opowiadający historię, która poruszyła miliony osób na całym świecie. Film inspirowany jest książką „Bluźnierstwo” napisaną przez francuską dziennikarkę Anne Isabelle Tollet. Dziennikarka jako jedna z pierwszych informowała o sprawie Asii Bibi. Z powodu pracy nad „Bluźnierstwem” musiała uciekać z Pakistanu a książkę kończyła w ukryciu we Francji.

Opowiada ona tragiczną historię Asi Bibi, która w czerwcu 2009 roku została oskarżona o bluźnierstwo przeciw Mahometowi przez muzułmanki, z którymi pracowała w polu. Od 19 czerwca przebywała w celi w Śechupurze. Blisko półtora roku później zapadł wyrok – kara śmierci przez powieszenie. 16 października 2014 sąd apelacyjny w Lahore potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi. Jej rodzina zapowiedziała kasację do Sądu Najwyższego. Asia Bibi o potwierdzeniu kary dowiedziała się od swojego męża dopiero 30 października. Pakistanka dziękuje za modlitwę płynącą z całego świata. Nie traci nadziei, że Bóg da jej wolność w najwłaściwszym momencie. Od miesięcy także polscy chrześcijanie walczą o jej wolność.

Od 2009 roku, kiedy to Asia została wtrącona do więzienia powstało wiele petycji odnośnie jej uwolnienia, jednak żadna nie przyniosła oczekiwanych efektów. Nawet Papież Benedykt XVI w swoim przemówieniu nawoływał do uwolnienia Asii. Film ukazuje także los dwóch pakistańskich polityków, którzy wstawili się za Asią Bibi: Salman Taseer – gubernator Pendżabu, muzułmanin, po odwiedzeniu Asii Bibi w więzieniu i krytykowaniu prawa o bluźnierstwie, został zabity przez własnego ochroniarza; Shahbaz Bhatti – chrześcijański Minister do Spraw Mniejszości – również za wstawianie się za Asią Bibi został brutalnie zamordowany.

Zdjęcia do filmu realizowane były na przełomie maja i czerwca 2014 w Pakistanie, Francji i Włoszech. Sytuacja, w której znalazła się Asia, jest opowiedziana przez jej rodzinę, prawników, dziennikarzy, przyjaciół oraz tych, którzy są bardzo aktywnie zaangażowani w tę sprawę.

Bilety: 12/14 zł

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń