MENU

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń

Nieprawi + spotkanie z Sebastianem Smolińskim

Spotkanie z Marcelem Łozińskim!

Opublikowano: 14 stycznia 2017 Views: 253 Kino Centrum, Wydarzenia

Fritz Bauer kontra państwo – pokaz filmu z wprowadzeniem i dyskusją

Kiedy: 24 stycznia, godz. 18.00

Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW zaprasza na specjalny pokaz niemieckiego filmu Fritz Bauer kontra państwo. Historyczne i kulturowe konteksty opowiedzianej na ekranie fabuły przybliżą nam członkowie Koła Naukowego Germanistów TRABI UMK. Zapraszamy!

W 1957 roku prawnik żydowskiego pochodzenia, Fritz Bauer, odkrywa niezbite dowody świadczące o winie Adolfa Eichmanna, hitlerowskiego pułkownika, odpowiedzialnego za organizację masowych transportów Żydów do obozów zagłady, obecnie ukrywającego się w Buenos Aires.

Jako były więzień jednego z takich obozów, pragnie postawić zbrodniarzy wojennych przed sądem i uparcie walczy o sprawiedliwość. Niestety, z powodu niejasnych powiązań niemieckiego wymiaru sprawiedliwości z byłymi Nazistami, doprowadzenie jakiejkolwiek sprawy do końca, pozostaje wciąż niemożliwe. Dokonując zdrady stanu, Bauer kontaktuje się z izraelskim wywiadem, Mossadem i przekazuje dokumenty obciążające Eichmanna. Dzięki temu dochodzi do procesu, który opisała później Hannah Arendt w książce Banalność zła.

W wyróżnionym Nagrodą Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, trzymającym w napięciu filmie o polowaniu na Adolfa Eichmanna, zwanego też “architektem Holocuastu”, zobaczymy jednego z najbardziej znanych i lubianych aktorów niemieckich, Ronalda Zehrfelda, gwiazdę filmów Christiana Petzolda (Barbara, Feniks).

 

film_11622_original_1

Tags: , , ,

/ Wydrukuj ten artykuł

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń