MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Marzec w CSW!

Na czarnym tle są różowe smugi przypominające rozlaną ciecz. Po lewej stronie napis #Barbieheimer, na dole napis Róż i czerń na bis.

Opowieści o kolorze: Róż i czerń na bis (#Barbieheimer)

Kadr z filmu. Na pierwszym planie mężczyzna w mundurze, za nim czterech innych mężczyzn, lekko rozmazanych, w różnych strojach - jeden jest ubrany w strój góralski.

Opublikowano: 25 marca 2024 Views: 208 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

Pokaz filmu „Biała odwaga” + dyskusja

Kiedy: 27 marca (środa), godz. 18.00
 
Zapraszamy na specjalny pokaz filmu BIAŁA ODWAGA połączony z dyskusją. Naszą ekspertką będzie filmoznawczyni dr Sylwia Kołos (Wydział Humanistyczny UMK).
 
 
Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.
 
Zwiastun filmu:

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń