MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Grand Press Photo 2014

GRAND PRESS PHOTO 2014

Antropologia geometrii

WYSTAWA / Antropologia geometrii

World Press Photo

2015-01-23 - 2015-02-13 Views: 2032 archiwum, Wystawy

WORLD PRESS PHOTO 2014

wernisaż: 23 stycznia 2015, godz. 19:00
24.01-13.02.2015
bilety: czwartek: 3 zł / 7 zł wtorek, środa, piątek-niedziela: 5 zł / 10 zł

W związku z dużym zainteresowaniem wystawą, informujemy, że ulegają zmianie godziny otwarcia CSW.
Od wtorku do czwartku: 10:00 – 20:00 (o 2 godziny dłużej)
W pozostałe dni bez zmian.

W tegorocznym konkursie World Press Photo wzięło udział 5754 fotografów z całego świata. Międzynarodowe jury składające się z grupy czołowych specjalistów oceniało 98671 zdjęć. Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach: Contemporary Issues, Daily Life, General News, Nature, Observed Portraits, Sports, Spot News, Staged Portraits. W każdej z nich wyróżniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Wyniki zostały ogłoszone 14 lutego.

 

Za najlepszą pracę jury uznało zdjęcie amerykańskiego fotografa John’a Stanmeyer’a przedstawiające afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti unoszących w górę telefony komórkowe w celu uchwycenia taniego sygnału sieci z sąsiedniej Somalii. Fotografia w subtelny sposób ukazuje problem, jakim jest konieczność migracji.

Ta najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej, organizowana od 1955 roku, cieszy się corocznie wśród publiczności wielką popularnością. Konkurs obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i serie, rozpatrywane w konkretnych kategoriach, takich jak Zdjęcie roku, Wydarzenia, Ludzie, Sport, Życie współczesne, Życie codzienne, Portret, Sztuka i rozrywka, Natura. Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej wiosną w Amsterdamie jako część ceremonii wręczenia nagród. Następnie ekspozycja rozpoczyna trwającą do marca następnego roku podróż po całym świecie. Wysoki poziom artystyczny konkursu przyciąga nie tylko środowisko dziennikarzy i artystów, ale również osoby na co dzień nie związane z fotografią.

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń