MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Karol Radziszewski "The Prince and Queens. Ciało jako archiwum"

Karol Radziszewski „The Prince and Queens. Ciało jako archiwum”

World Press Photo

WORLD PRESS PHOTO 2014

Grand Press Photo 2014

2014-12-05 - 2015-01-04 Views: 1772 archiwum, Wystawy

GRAND PRESS PHOTO 2014

5 grudnia 2014 – 4 stycznia 2015

wernisaż wystawy: 5 grudnia, 19:00

Grand Press Photo od 2005 roku organizuje miesięcznik „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycją tego konkursu jest – co stanowi o jego wyjątkowości – że przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W tym roku był to szwedzki fotoreporter Paul Hansen, którego zdjęcie zrobione w Strefie Gazy wygrało ubiegłoroczny konkurs World Press Photo. Oprócz Hansena w jury Grand Press Photo 2014 oceniającym zdjęcia zasiadali: Piotr Andrews, Anna Bedyńska („Gazeta Wyborcza”), Andrej Reiser (Czech Press Photo), Markus Schreiber (Associated Press), Andrzej Zygmuntowicz.

Do konkursu Grand Press Photo 2014 fotoreporterzy zgłosili ponad 4,2 tys. fotografii, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Nagrody został przyznane oddzielnie za zdjęcia pojedyncze, oddzielnie za fotoreportaże. Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu – Nikon Polska.

Główną nagrodę Grand Press Photo 2014 i 10 tys. zł otrzymał autor Zdjęcia Roku – Jakub Szymczuk („Gość Niedzielny”). Zostało ono zrobione w Kijowie 20 lutego 2014 roku w „czarny czwartek” – pod taką nazwą przeszedł ten dzień do historii Ukrainy. Wtedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa na Majdanie Niepodległości. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów, tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu Szymczuka jest jedna z ofiar – mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot.
Ta sama fotografia została wybrana spośród wszystkich dziesięciu zwycięskich fotografii kolejnych edycji Grand Press Photo na Zdjęcie 10-lecia. Tego wyboru dokonało międzynarodowe jury złożone ze zwycięzców World Press Photo, którzy w ubiegłych latach przewodniczyli konkursowi miesięcznika „Press”.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń