MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zdjęcie pracy

A-Z Gabloty edukacyjne

zdjęcie pracy

Mieczysław Wiśniewski. Obrazy, Kolaże, Asamblaże, Układy Sferyczne

widok instalacji

2009-11-13 - 2009-11-29 Views: 1968 archiwum, Wystawy

Genotype. Instalacja świetlna

otwarcie wystawy: 13 listopada, piątek, godz. 19.00
wykład Tomka Rygalika: 13 listopada, piątek, godz 20.00

wystawa czynna do 29 listopada 2009

Tomek Rygalik

Wystawa świetlnych obiektów Tomka Rygalika w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej to kolejna odsłona działań, które pokazują ‚od kuchni’ świat współczesnego dizajnu. Tym razem CSW prezentuje organiczną instalację przestrzenną Genotype.

Zaprojektowana przez Tomka Rygalika instalacja jest przykładem strategii balansowania na granicy sztuki i  użytkowego wzornictwa. Różnobarwne obiekty o prostej formie, nawiązują, jak mówi sam twórca, do archetypu klasycznej  lampy z  abażurem,  funkcjonując  w przestrzeni na zasadzie kontrolowanego pokrewieństwa barwy, proporcji i skali. Jak mówi projektant: Precyzyjnie dobrane elementy wspólne jednoczą rodzinę produktów w ich efektownej różnorodności – stąd też tytuł instalacji: Genotype. Zaprezentowane w CSW obiekty będą emitować światło o zmiennym natężeniu, pulsować,  wyłaniać się  z mroku, by następnie znów w nim się pogrążyć.
Świetlne obiekty instalacji zostały wykonane z materiału Corian®, wykorzystywanego głównie przy produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Projektant, traktując przemysłowy charakter materiału w kategoriach artystycznego wyzwania, zdołał wydobyć jego efektowne właściwości, takie jak przejrzystość, możliwość kształtowania  pod wpływem temperatury oraz niewidocznego łączenia.
Instalacja Genotype pokazywana była ostatnio w Londynie na wystawie Young Creative Poland, jako przykład  polskiego, kreatywnego dizajnu  podczas London Design Festival.
W Pokoju z kuchnią w dniu otwarcia wystawy o godz. 20.00 Tomek Rygalik opowie publiczności o nowoczesnych strategiach projektowania i współpracy projektanta z przemysłem.

Tomek Rygalik
urodził się w 1976 roku w Łodzi. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej, a potem Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla wielu firm projektowych w Nowym Jorku. Był konsultantem takich marek jak Kodak, Polaroid, MTV, Uniliver czy DuPont. W 2003 roku rozpoczął studia podyplomowe na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Prowadzi własne studio projektowe w Londynie i Łodzi. Współpracuje między innymi z takimi firmami jak: Moroso, Artek, Iker, Noti, Heal’s, ABR. i Ideal Standard. Prowadzi też pracownię projektowania PG13 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W projektach Tomka Rygalika, a także w tych realizowanych pod jego okiem przez studentów, widać wyraźnie zaradność, czyli – jak sam mówi – ważną cechę polskiego designu nabytą w czasach niedostatku. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Berlinie, Londynie, Mediolanie, Monachium, Nowym Jorku, Tokyo, Walencji. Jest laureatem kilku nagród projektowych: m.in. Rosenthal Design Award (2004), BSI Enviromental Design Award (2005), British Council Design Award (dwa projekty – 2005). Wraz z holenderskim projektantem Jorre van Astem są zwycięzcami międzynarodowej edycji Bombay Sapphire Martini Glass Competition 2005. Rygalik jest również projektantem mebli dla Pokoju z kuchnią, przestrzeni twórczego wypoczynku w toruńskim CSW.

DuPont™ Corian®
Zastrzeżony produkt firmy DuPont, DuPont™ Corian® (www.corian.pl, www.corian.com) jest używany w szerokim zakresie aplikacji w różnych segmentach rynku takich jak hotelarstwo, służba zdrowia, catering, miejsca użyteczności publicznej oraz handel, jak również wyposażenie dla domów, meblarstwo, oświetlenie oraz do produkcji przedmiotów dekoracyjnych. Jest to materiał typu „solid surfaces” (kompozyt) o następujących właściwościach: nieporowaty, odporny na zaplamienia, łatwy w czyszczeniu, trwały, odnawialny oraz z możliwością naprawy. Dostępny jest w ok. 100 kolorach, DuPont™ Corian® solid surfaces może być wykorzystany teoretycznie i praktycznie do każdego rodzaju projektu.

 

 

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń