MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat otwartego spotkania poetyckiej grupy Jamochłon

PRZEprojekt: Otwarte spotkanie poetyckie grupy “Jamochłon”

Olga Szczechowska, Siedlisko

Olga Szczechowska: Siedlisko. Interwencja w przestrzeń

TORMIAR, Zawód architekt - wykład Tomasza Fudali

Opublikowano: 1 grudnia 2013 Views: 3285 Projekty, TORMIAR, Zrób to z nami

TORMIAR: Zawód architekt – wykład Tomasza Fudali

Wtorek, 10 grudnia 2013, godz. 18.00, Czytelnia

Grudniowe spotkanie w ramach TORMIARU chcielibyśmy poświęcić zagadnieniom związanym z rolą architekta w kształtowaniu tkanki miejskiej. Na spotkanie zaprosiliśmy Tomasza Fudalę, kuratora organizowanego w Warszawie i poświęconego tego miastu festiwalu “Warszawa w budowie”. Podczas spotkania kurator podzieli się refleksjami dotyczącymi miasta, oraz opowie o zagadnieniach, które były tematem tegorocznej edycji.

Warszawa ma za sobą dramatyczną przeszłość, pełną architektonicznych zerwań i zapaści. W jej budowaniu często zawodziła logika, a nowe rozwiązania okazywały się nietrafione lub niefunkcjonalne. Porwana, miejscami nielogiczna tkanka miejska rodzi liczne wyzwania – musimy się nauczyć, jak się w niej odnaleźć i poczuć dobrze.

Bohaterami tegorocznej edycji zatytułowanej „Zawód: Architekt” byli architekci, a tematem ich role społeczne oraz wpływ na wygląd i funkcjonalność współczesnego miasta. Architekci od początku byli współtwórcami oraz ważnymi odbiorcami WARSZAWY W BUDOWIE, ale tym razem to właśnie ich praca zostanie poddana dyskusji. Organizatorzy festiwalu chcą się również przyjrzeć etycznym dylematom nieodłącznie związanym z uprawianiem zawodu architekta na wolnym rynku.

Tomasz Fudala

Historyk i krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od pięciu lat kurator festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Autor artykułów w prasie i magazynach artystycznych („Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”, „Sekcja”), a także katalogach wystaw (między innymi Anna Molska, Art in General, Nowy Jork 2009; 1:1. Monika Sosnowska, Pawilon Polski, LII Biennale Sztuki w Wenecji, 2007; Hege Lønne, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008; Nowe zjawiska w sztuce polskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007)

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń