MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

TORMIAR, Zawód architekt - wykład Tomasza Fudali

TORMIAR: Zawód architekt – wykład Tomasza Fudali

WOLNA SOBOTA #7, Toruń – miasto kobiet

WOLNA SOBOTA #7: Toruń – miasto kobiet

Olga Szczechowska, Siedlisko

Opublikowano: 10 grudnia 2013 Views: 2277 Projekty, PRZEprojekt

Olga Szczechowska: Siedlisko. Interwencja w przestrzeń

Otwarcie wystawy: piątek, 13 grudnia, godz. 19.00
Wystawa czynna od 13.12.2013 do 05.01.2014

Warunki na jakich funkcjonuje dziś wystawiana przez artystów w galeriach sztuka, możemy przyrównać do zjawiska symbiozy czyli ścisłego współżycia organizmów, które przynosi korzyść każdej ze stron. Sztuka nie może istnieć bez instytucji wystawienniczych, instytucje zaś bez artystów i ich sztuki. Reguły tej symbiozy są obecnie coraz częściej realizowane poprzez zaawansowane systemy wystawiennicze, promocyjne przedsięwzięcia i skomplikowane realizacje. Jednak często trudno ustalić dokładny bilans strat i zysków współżyjących organizmów.

Tę organiczną poetykę współistnienia, zdaje się wykorzystywać realizacja przygotowana przez Olgę Szczechowską dla PRZEprojektu. Wchodząc w przestrzeń Centrum Sztuki Współczesnej, artystka dokona drobnych interwencji, momentami niezauważalnych, momentami wytrącających z powagi miejsca, momentami w sposób nieoczywisty i nienaturalny żyjący z architekturą budynku. Formy przeniesione ze świata przyrody przekształcą się w obiekty, dla których „naturalnym środowiskiem” stanie się przestrzeń galeryjna. Efekty działań artystki to przemycone, jakby mimochodem, artefakty, balansujące na granicy tego co racjonalne i irracjonalne, które rozpełzną się po architekturze zakłócając jej rytm.

Siedlisko to opowieść o miejscu sztuki. Czysta przestrzeń monumentalnego, galeryjnego „white cuba” stanie się siedliskiem dla artystycznych mikrobów, polem dyskusji z instytucją. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie, będzie to raczej podążanie za tropami umieszczonymi w różnych punktach budynku przez artystkę. Jednak również, niewtajemniczeni, będą mogli trafić na jedną z ukrytych przez artystkę interwencji. Ich nieoczywistość, subtelny charakter, dosięgnąć może czasem w najmniej oczekiwanym momencie. Artystka oferuje nam doświadczenie symbiozy wokół sztuki, poprzez szczery zachwyt nad codziennością, gdzie to co organiczne i nieorganiczne stanie się jednością.

Olga Szczechowska, Siedlisko

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń