MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie Cyborga

KAWA Z PIEPRZEM: Cyborg (część 2)

Zdjęcie AUGENMUSIK: FILASTINE | Piętnastka

AUGENMUSIK: FILASTINE | Piętnastka

Zdjęcie YUCKY&YUMMY

Opublikowano: 9 czerwca 2011 Views: 2110 Pokój z kuchnią

FIZJOLOGIA SMAKU: YUCKY & YUMMY (albo Frankenbaterie)

10 – 12 czerwca, godz. 14.00 – 18.00
Podsumowanie – Bateryjny Bankiet – niedziela, 12 czerwca, godz. 19.00

Zapraszamy na warsztaty kreatywne!
Prowadzenie: Natalia Borysowa (Ru/De)

Proszę spojrzeć na te dwie baterie. Jedna jest zrobiona z ziemniaka, bardzo smaczna – można ją zjeść. Druga to produkowana masowo, nieapetyczna bateria 9V. Jeżeli kiedykolwiek ktoś spróbuje jej posmakować, szybko znienawidzi i będzie trzymać się od nich z daleka, mając w pamięci te nieprzyjemne doświadczenie. To działa na korzyść baterii z ziemniaka. Mniejsza, słabsza, musi imitować mocniejsze odpowiedniki, żeby być w ogóle brana pod uwagę. Jeśli jednak mniej potężne źródła energii naturalnej mogą być wciąż atrakcyjne, będziemy mieli szansę przetrwać dłużej na Ziemi.

Warsztaty proponują spojrzenie na te zagadnienia od wewnątrz dwóch typów baterii rozłożonych na części na kuchennym stole. Będziemy „torturować” te produkowane przemysłowo, w rewanżu za żaby poddawane sekcjom na stole Luigiego Galvani, który ponad dwieście lat temu odkrył „magnetyzm zwierzęcy” eksperymentując na żabach. Ale też w inny sposób – łącząc z wielu zwojów przestrzenną, organiczną baterię. Jej płynny, kolektywny charakter i galwaniczne zachowanie, bez niepotrzebnych tortur na żywych organizmach, pozwoli spojrzeć w zupełnie inny sposób na zagadnienie ekologii, świadomego użycia żywności i energii odnawialnej.

Plan warsztatów:


Dzień 1:

Jak to działa? Organiczne, alternatywne i absurdalne źródła baterii; ręce na (niskich napięciach); demontaż fabrycznych baterii; składanie baterii wykonanych z produktów spożywczych; drutowanie ogniw; napięcie i obieg; surowe czy gotowane.

Dzień 2:
Co można zasilić naszą spożywczą baterią? Łączenie prostych modułów opierających się o Inwerter HEX IC na nielutowanych chlebowych płytkach – słuchanie i granie za pomocą elektrolitów; opór i przewodzenie rozmaitych materiałów; Granie na „szumach z baterii” na zasadzie mieszania przeciwstawnych dźwięków (sound-wise) czy raczej naśladowania / „projektowania” artystycznej/absurdalnej, ale działającej baterii.

Dzień 3:
Przygotowanie podsumowania. Bateryjny Bankiet!

Uczestnicy:
12 osób, wiek dowolny, warsztaty bezpłatne – wszyscy zainteresowani eksperymentowaniem, zagadnieniami galwanicznymi oraz tematyką baterii. Zapisy: pokojzkuchnia@gmail.com / Recepcja CSW (do 9 czerwca)

Nie zapomnij zabrać:
/ wyczerpane baterie o napięciu od 1,5V do 9V
/ kilka sztuk gotowanej żywności / surowe ziemniaki i inne warzywa oraz owoce z grubszą skórką, napoje

Nata(lia)sza Borysowa, artystka i animatorka urodzona w Moskwie, działająca w polu oddolnie organizowanych, procesualnych, opierających się na  zasadzie „zrób to sam” (DIY) inicjatyw twórczych. Studiowała Projektowanie Książkowe na moskiewskim Uniwersytecie Sztuki Drukarskiej (wcześniejszy VKhUTEMAS/ Vkhutein). Od 1995 mieszkając w różnych miejscach   (Moskwa, Berlin, Stuttgart, Buffalo/NY czy Monachium), eksperymentuje z mediami obrazowymi. Pracowała jako wizytujący profesor na Stanowym Uniwersytecie Buffalo/NY (SUNY), laureatka wielu stypendiów, pobytów rezydencyjnych, m.in. Soros Center/Moskwa, ZKM/ Karlsruhe, Schloss Solitude/ Sztuttgart, Moks/Mooste-Estonia, Akademii Sztuk Pięknych/Monachium, Bezirk Oberbayern/Monachium, Connected/Poellau-Austria i in. Od 2006 roku zajmuje się elektroniką DIY, energią organiczną, zagadnieniem pola magnetycznego, polityki hałasu – poprzez warsztaty i niezależną platformę w stylu „internetowego laboratorium”:  aa-vv.org. Jej głównym punktem zainteresowania jest linia przesuwania znaczeń od pokazywania do patrzenia, od słyszenia do słuchania, przywracania sztuki do życia… i  od życia do ożywiania. Artystka mieszka i pracuje pomiędzy Berlinem i Monachium.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń