MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat Dzwiękospacery

Dźwiękospacery

Zdjęcie YUCKY&YUMMY

FIZJOLOGIA SMAKU: YUCKY & YUMMY (albo Frankenbaterie)

Zdjęcie Cyborga

Opublikowano: 4 czerwca 2011 Views: 2018 Pokój z kuchnią

KAWA Z PIEPRZEM: Cyborg (część 2)

środa, 8 czerwca, godz. 18.00, P+k

Zapraszamy na drugą część spotkania dotyczącego cyborga…

Cyborg to cybernetyczny organizm, hybryda powstająca ze skrzyżowania maszyny i organizmu. To postać fikcyjna, a jednocześnie wytwór społecznej rzeczywistości. We współczesnej science fiction roi się od cyborgów – mieszańców zwierząt z maszynami, które zaludniają dwuznaczne światy, jednocześnie naturalne i sztucznie sfabrykowane. Również wiele cyborgów spotykamy we współczesnej medycynie i (sztuce), gdzie połączone pary organizmu i maszyny traktowane jako zakodowane przyrządy, łączą intymne związki o sile nie znanej w historii seksu.

Cyborg z uporem i śmiałością poddaje się fragmentaryzacji, lubi ironię, pozwala sobie na intymność i perwersję. Pociągają go sprzeczne stanowiska oraz utopie, a poza tym nie grzeszy w jakimkolwiek sensie naiwnością.

Manifest Cyborga
Donna Haraway

***

Od listopada 2010 roku do końca maja 2011 roku Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu będzie inicjatorem cyklu wykładów poświęconych trudnym, ale niezmiernie istotnym zagadnieniom w sztuce współczesnej. Wykłady poprowadzi dr Katarzyna Lewandowska, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Kultury UMK.

Przybliży problemy, które podejmują współczesne artystki i artyści. Sztuka XX i XXI wieku jest skomplikowana, kontrowersyjna, prowokacyjna, pełna napięć, niepokojów, bólu. Zygmunt Bauman mówi; „W odróżnieniu od naszych odległych przodków i „ludzi nam niepodobnych” nie dyskutujemy o rzeczach okrutnych i krwawych. Trzymamy w ukryciu rzeczy, które inni robili publicznie. Czujemy odrazę do odprysków rzeczywistości, które złożyliśmy w izolowanej piwnicy naszej uporządkowanej i eleganckiej egzystencji, ogłaszając, że nie istnieją lub są niewyrażalne”. A artyści wbrew słowom Mistrza konsekwentnie, odważnie i bezpardonowo wyciągają na zewnątrz te odpryski, racząc widza obrazami, które już zawsze będzie pamiętał.

Spotkanie będą miały charakter otwarty, interdyscyplinarny przy kawie i dobrym ciastku (dla osłodzenia).

Wykłady wspiera Cukiernia Lenkiewicz

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń