MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zdjęcie YUCKY&YUMMY

FIZJOLOGIA SMAKU: YUCKY & YUMMY (albo Frankenbaterie)

Orient Potockiego

Orient Potockiego. Dźwiękopis

Zdjęcie AUGENMUSIK: FILASTINE | Piętnastka

Opublikowano: 21 czerwca 2011 Views: 2476 Pokój z kuchnią

AUGENMUSIK: FILASTINE | Piętnastka

piątek, 24 czerwca, godz. 21.00, Pokój z kuchnią / WSTĘP WOLNY!

FILASTINE

Grey Filastine jest muzykiem i producentem rezydującym w Barcelonie. Jednak częściej można go spotkać w drodze wraz z jego nomadycznym studio: badającego transowe rytmy w Maroku, nagrywającego ulicznych raperów w Indonezji, zbierającego uliczne hałasy i komponującego z nich wieloetniczne wyraziste brzmienia oparte na mocnym basie. Jest to dźwięk, który zderza najgęstsze częstotliwości dubstepu z synkopowanymi tajnikami beatu, instrumenty akustyczne łączy z językami z najróżniejszych stron świata.

Najbardziej znany z żywiołowych performance, Filastine uruchamia rytmy zsynchronizowane z wideo poprzez naręcza elektroniki i zelektryfikowany wózek z supermarketu, w znakomity sposób łącząc je z perkusjonaliami. Od hip hopowego koncertu na Borneo i piłkarskiego stadionu w Kasablance, przez montowane w samochodach partyzanckie soundsystemy, do tratwy ze śmieci na której spływał po Missisipi, Filastine gra w każdej możliwej do wyobrażenia lokalizacji, włączając w to uznane festiwale, jak Sonar [ES], Transmediale [DE], Shambhala [CA], czy Sydney Fest [AU]. Podczas występów często towarzyszą mu gościnnie, skrzypaczka Amélie Bouard oraz wokalistka Nova Ruth Setyaningtyas.

Filastine niedawno wydał swój drugi album Dirty Bomb (2009), odważną mieszaninę dźwięków nagrywaną w 16 miastach z 15 współpracownikami. „Wspaniałe i delikatne… hybrydy tak ulotne, wymykające się klasyfikacjom” – jak pisze Pitchfork. „prototyp dla zglobalizowanej muzyki miejskiej” – Prefix Mag. Jak sama muzyka, dystrybucja albumu została pomyślana w podobny sposób i zdecentralizowana, gdyż wydały go równocześnie cztery regionalne labele: Jarring Effects (Francja/EU), Romz (Japonia), Soot (Ameryka/UK), Uber Lingua (Oceania). Hit Dirty Bomb z setkami koncertów, trzema materiałami wideo, i niezliczoną ilością audycji radiowych, trafił na czwarte miejsce francuskiego Feraliste i siódme CMJ’s RPM w Ameryce Północnej.

Filastine zadebiutował w 2006 roku albumem Burn It w butiku wydawniczym Soot, prowadzonym przez DJ Rupture. Przed elektroniką, Filastine tworzył Infernal Noise Brigade, „maszerujący” zespół uformowany na czas „bitwy w Seattle”, który stał się ścieżką dźwiękową dekady protestów alterglobalistycznych. Pomysłem Infernal Noise Brigade było przywrócić muzykę jako narzędzie protestu dla politycznych ruchów na ulicach wielkich miast. Obecnie Filastine wykorzystuje odwrotną strategię, dystrybuując ich bezpośredniość poprzez soundsystem.

2010 rok rozpoczął dźwiękową interwencją na kopenhaskim Szczycie Klimatycznym remiksami Extra Dirty Bomb i nowym setem dj’skim We Are Experiencing Turbulence.

Spodziewaj się, że spotkasz go wszędzie drącego na strzępy muzyczne instrukcje, zmieniającego położenie granic i przekształcającego hałas w piękno.

image_preview

15

Jednoosobowy projekt Piotra Kurka, warszawskiego muzyka i artysty, współtwórcy grupy Ślepcy, autora przedstawień i muzyki do spektakli teatralnych.
Jest harmonicznie, rytmicznie i stosunkowo głośno.
Raczej dla fanów Loch Ness, Kryształowej Czaszki i innych legend

www.pietnastka.cc

www.piotrkurek.com

Piotr Kurek (1978), artysta dźwiękowy i autor muzyki teatralnej m.in. do spektakli Lubelskiego Teatru Tańca. Koncertował na festiwalach teatralnych i muzycznych w Polsce (Zakrzywienia Igły), Niemczech (Transmediale), Francji (Traverses), Białorusi, Hiszpanii i Austrii. Połowa duetu Ślepcy i audio-wizualnej grupy Oprawcy. Współpracuje z lubelskim Ośrodkiem Rozdroża i portugalską wytwórnią CRÓNICA. Incydentalnie zbieracz małych, średnich i dużych instrumentów.

image_preview

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń