MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Kampus UMK, Pocztówka z Torunia z lat 70.

TORMIAR, dyskusja: Aula UMK – Mister województwa bydgoskiego ’73

Plakat Wolnej Soboty - Olga Szczechowska

WOLNA SOBOTA vol. 3 / Dzień dla kobiet w...

XAOC DEVICES

Opublikowano: 10 maja 2013 Views: 1744 audioskopia, Projekty

:audioskopia: #3 XAOC DEVICES

sobota, 11 maja 2013
prezentacja / wykład: godz. 18.00 

koncert: godz. 20.30

XAOC DEVICES
Marcin Łojek, Krzysztof Sobolewski, Tomek Mirt

Kurator: Rafał Iwański
Kuratorzy cyklu :audioskopia: Rafał Iwański, Rafał Kołacki

XAOC DEVICES

XAOC to pierwsza polska manufaktura, zajmująca się produkcją modułów do systemów modularnych. Firma ta jest jednak czymś więcej niż kolejnym  producentem, to kolektyw muzyków/inżynierów i designerów zainteresowanych, poza produkcją własnych urządzeń, propagowaniem tego  typu instrumentów w Polsce. Ekipa XAOC jest odpowiedzialna za serwis i forum modularne.info, oraz organizowane w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, cykliczne spotkania. W planach są prelekcje i koncerty na terenie całej Polski. Modularne.info to również netlabel publikujący nagrania muzyków zainteresowanych syntezatorami modularnymi, ale i sprzętem DIY.

XAOC tworzą Marcin Łojek, Krzysztof Sobolewski i Tomek Mirt. Wszyscy od lat aktywnie współtworzą alternatywną scenę muzyczną, działając jako muzycy (Mirt, Mantichora, SQ7RO, Brasil and the Gallowbrothers Band), wydawcy (między innymi.: cat|sun, New Nihilism, MonotypeRec, Soulworm Editions) jak również animatorzy.

Działający od niespełna dwóch lat XAOC jest efektem pasji i zainteresowania całej trójki instrumentami elektronicznymi. Pierwsze produkty spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród miłośników syntezatorów modularnych na całym świecie.

XAOC W TORUNIU

Powstałe u schyłku lat 60. syntezatory modularne to wciąż jedno z najbardziej otwartych i wszechstronnych narzędzi elektronicznych dla muzyków. Instrumenty tego typu przeżywają obecnie swój renesans, dzięki swojej otwartej architekturze pozwalając na inkorporowanie nowych rozwiązań i technologii.

Dają artystom możliwość  dowolnej konfiguracji instrumentu. Tym samym istnieją gdzieś na przecięciu inżynierii, designu i sztuki dźwięku, a już samo ich kompletowanie staje się dla twórcy elementem kreacji.

Podczas warsztatów staramy się w jak najprzystępniejszy sposób wyjaśniać podstawy syntezy i zasady pracy z systemami modularnymi.

W jednej domenie połączyć można całą spuściznę muzyki elektronicznej – od pionierskich lampowych i analogowych urządzeń, po najnowsze rozwiązania cyfrowe i programowanie.

Systemy modularne to instrumenty o nieskończenie otwartej naturze – wręcz zachęcając do przygody w własnoręcznie wykonanymi modułami, na równi z dostępnych na rynku rozwiązaniami profesjonalnymi.

Stawiamy na praktyczny wymiar zagadnienia, który jest najbliższy muzykom, zainteresowanym zwykle tym od czego zacząć i jak kompletować system odpowiadający ich potrzebom. Walczymy z mitami i pokazujemy, że syntezator modularny może być całkiem przystępnym narzędziem, które przy odpowiednim planowaniu jest w zasięgu wielu muzyków – i nie jest tak skomplikowane jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Pokazujemy eksploracyjną filozofię działania modularów, która często przydaje się także w pracy z innymi instrumentami elektronicznymi.

www.modularne.info

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń