MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wolna Sobota - Dzień dla kobiet w CSW

WOLNA SOBOTA / Dzień dla kobiet w CSW

Dagmara Pochyła, Obietnica, wideo 2013, kadr z filmu

PRZEprojekt: Dagmara Pochyła. HUMANIKT

Plakat wydarzenia Artysta obecny 0.2

Opublikowano: 12 marca 2013 Views: 1842 Projekty, PRZEprojekt

Artysta obecny 0.2. / spotkanie Kim Hagelind, Tomoko Hayashi, Minna Palmqvist

środa, 13 marca 2013, godz. 18.00, LabSen

spotkanie z artystami:
Kim Hagelind (Szwecja)
Tomoko Hayashi (Japonia)
Minna Palmqvist (Szwecja)

Drugie spotkanie z cyklu Artysta obecny, realizowanego w ramach PRZEprojektu 2013, poświęcone będzie artystom biorącym udział w wystawie Cuda niewidy, która skupia się na prezentacji i analizie nowatorskich działań prowadzonych w obrębie mody, dizajnu, sztuki i architektury oraz wzajemnych oddziaływań zachodzących między tymi dziedzinami. O głównych zamysłach tej wizualnej podróży przez światy wyobrażone, umiejscowione na skrzyżowaniu różnych odmian kreatywności i ekspresji, opowie kuratorka ekspozycji, a zarazem dyrektor programowa CSW – Dobrila Denegri. Następnie ze swoją twórczością zapozna nas trójka artystów i projektantów, których prace pokazywane są w ramach wystawy: Kim Hagelind (Szwecja), Tomoko Hayashi (Japonia) i Minna Palmqvist (Szwecja).

Urodzony w Sztokholmie Kim Hagelind jest projektantem-samoukiem. W 2009 r. założył swoją własną markę odzieżową, a rok później nominowany był do nagrody “Debiutant Roku” przez szwedzkie kolegium mody. Nieustannie prowadzi eksperymenty formalne w obrębie mody i dizajnu. Zainspirowany elektronicznymi abstrakcjami i oscylacjami Bena F. Laposky’ego z połowy XX wieku, tworzy stroje-rzeźby, które wykonywane są z laserowo wycinanego plastiku i utrzymane w ciemnej, monochromatycznej tonacji, która podkreśla bryłowatość form.

Tomoko Hayashi jest multidyscyplinarną artystką i projektantką, która szkoliła się w tradycyjnej japońskiej sztuce farbowania i projektowania tkanin w Kioto. Doświadczenia te wnoszą do jej twórczości silne poczucie estetyki i wartości filozoficznych. W swoich pracach Tomoko rozważa zagadnienie intymności i komunikacji interpersonalnej w naszym zabieganym społeczeństwie. W projekcie Zwierciadło łzy – klejnot, który rozwija od 2011 roku, bada ludzkie emocje związane ze łzami – substancją prywatną, intymną i tajemniczą.

Twórczość Minny Palmqvist wyrosła z jej obsesji na punkcie kobiecego ciała – sposobu, w jaki na nie patrzymy zastanawiając się, jak możemy je udoskonalić, a także tego, jakie jego cechy staramy się za wszelką cenę ukryć. Jej ubiory symbolizują spotkanie między ciałem społecznie akceptowanym a „mięsistym”, ciągle się zmieniającym, jakie faktycznie posiadamy. Metoda projektowa Minny narodziła się z zapożyczania szczegółów ciała akceptowanych w świecie mody, a następnie konfrontowania i mieszania ich z naszymi najbardziej intymnymi cielesnymi sekretami. Minna mierzy się z tematem poprzez tworzenie gotowych do noszenia kolekcji, ręcznie wykonywanych przedmiotów oraz instalacji artystycznych i prac wideo.

Spotkanie przeprowadzone będzie w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski.

***

ARTYSTA OBECNY – to cykl spotkań bezpośrednio angażujących artystów do przybliżenia własnej twórczości, swojego warsztatu pracy, inspiracji, doświadczeń i poszukiwań. Autokomentarz pozostaje tutaj elementarnym źródłem informacji o zjawiskach artystycznych, przełamującym barierę pomiędzy artystą a widzem/odbiorcą. Tytuł cyklu bezpośrednio odnosi się do wystawy Mariny Abramović w nowojorskim Museum of Modern Art (2010), gdzie przez trzy miesiące artystka przesiadywała bez ruchu na krześle, nawiązując jedynie kontakt wzrokowy z przysiadającymi się do niej zwiedzającymi. W rezultacie wytwarzały się niezwykle spontaniczne relacje pomiędzy artystką a widzem, nieosiągalne – wydawać by się mogło – w zwykłym, galeryjnym obcowaniu z obiektem artystycznym.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń