MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Flisak wiślany

bez tytułu 4 (akt na ugorze)

Moja uliczka (Ciasna z Chrystusem)

Zobacz na pełnym ekranie

  • Autor

    Michał Kokot

  • Tytuł

    Moja uliczka (Ciasna z Chrystusem)

  • Technika

    fotografia czarno-biała w technice bromowo-srebrowej, wywołana jako sepia, 36 x 53 cm (w oprawie: 62 x 72 cm)

  • Data

    1982

Zdjęcie ulicy Ciasnej w Toruniu (widok od ulicy Podmurnej w stronę ulicy Mostowej), zostało przez artystę przetworzone w charakterystyczny dla niego sposób. Przetarcia, białe, nieregularne, jakby wypalone, prześwietlone plamy, pozornie postarzające fotografię, miały tutaj jednak inny cel – w jednym z takich „przebarwień” ukazuje nam się postać Chrystusa wiszącego na krzyżu, transparentnie nałożona na ścianę kamienicy, tuż pod łukiem nad uliczką. Jest niczym chwilowe objawienie, czy – jakbyśmy teraz powiedzieli – hologram, który za moment zniknie, rozwieje się. W tle widzimy maleńką postać przechodnia idącego przez ulicę Mostową, który – choć wyraźny – nie ma nic wspólnego ze zobrazowaną sceną cudu. Tytuł sugeruje, że artysta upodobał sobie to „magiczne” miejsce, jest ono dla niego ważne – jest „jego” miejscem. To on jest świadkiem tej sceny i on ją dokumentuje. 

Ta fotografia stanowi przykład nurtu w twórczości Kokota, który – cytując Stanisława Jasińskiego – może być nazywany „fotografią z wyobraźni” lub wręcz „fotografią wyobraźni”. Artysta tworzył dzieła, w których odnaleźć można „ślady fascynacji Młodą Polską, surrealizmem i sztuką ludową, polską fotografią okresu międzywojennego, a przede wszystkim tkwiącą w nim artystyczną drzazgę nieprzemijającej fascynacji polską odmiennością z jej urokami, ale i mrokami.”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu pn. „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej”.
Nazwa zadania: „Zakup dzieł sztuki do kolekcji CSW Znaki Czasu”

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń