MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Faust

Miłość

Sztuka to potęga!

Zobacz na pełnym ekranie

 • Autor

  Józef Robakowski

 • Tytuł

  Sztuka to potęga!

 • Technika

  dwa foto-obrazy w technice cyfrowej alu-dibond, dwie części o wymiarach 100 x 85 cm

 • Data

  1985

Cykl fotografii Sztuka to potęga to niezwykły dokument lat 80. Na czarno-białych zdjęciach widzimy artystę w dumnych pozach, trzymającego przeróżne przedmioty, wśród których są m.in.: młotek, wałek malarski, zwój kabli, dzbanek, łopata, piła, kurczak, lalka, butelka, proszek do prania czy maszynka do mięsa. Zarówno zestaw przedmiotów, jak i forma ich prezentacji stanowią krytykę systemu, w którym artysta musiał funkcjonować. Robakowski drwi i ironizuje, pokazując zwykłe rzeczy z takim pietyzmem i namaszczeniem – praca powstawała już w czasie stanu wojennego, gdy zdobywanie przedmiotów codziennego użytku bywało trudne. Artysta zwraca również uwagę na to, jak wiele propagandowego przekazu jest w mediach, jak bardzo są one przepełnione nieprawdziwymi obrazami. Sztuka jest dla niego ważną ostoją wolności, pozwalającą na swobodną, artystyczną wypowiedź… a może nawet szansą na walkę z systemem. 

Jak pisze sam artysta w tekście pt. Sztuka jest potęgą:

Często, już teraz po czterdziestu latach tej aktywnej działalności sam zadaję sobie pytanie; jak to wszystko było możliwe w prowincjonalnej Polsce, zniewolonej narzuconą nam zewnątrz socjalistyczną ideologią? Jednak do dzisiaj jestem przekonany, że SZTUKA jest potęgą! – bowiem była dla nas zawsze ostoją wolności oraz synonimem wiary, że artysta może mieć wpływ na wizerunek Świata, bowiem pozostaje mu zawsze w ostateczności – jako jego już ostatnia szansa – twardo powzięte przekonanie, że jest ON jeszcze komuś potrzebny.

Za: Józef Robakowski, Sztuka to potęga, 2005, zob. http://www.robakowski.eu/tx13.html

Zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – Regionalne kolekcje sztuki współczesnej / Purchased from the funds of the Minister of Culture and National Heritage within the framework of the programme Collections – Regional Collections of Contemporary Art, 2023

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń