MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Spotkania filozoficzne z filmem – Sundown (pokaz przedpremierowy w...

Oprowadzanie po wystawach: „Piękne ucieczki” Krzysztofa Marchlaka i „Wystaw...

Opublikowano: 14 marca 2023 Views: 314 Książki, Strona główna

OPOWIEŚCI O KOLORZE: W objęciach różu

Kiedy: 21.03.2023 (wtorek), godz. 18.00

Zapraszamy na wykład W objęciach różu  w ramach cyklu Opowieści o kolorze. Pierwsza opowieść z cyklu skupi się na kolorze, z którym wiąże się mnogość sensów, często wzajemnie się wykluczających. Róż przenika otaczającą nas rzeczywistość w różnych postaciach i budzi cały wachlarz emocji.

W modzie powraca triumfalnie od czasu do czasu, na zawsze zapisując się na kartach historii, jak chociażby słynny „shocking pink” stworzony i wylansowany przez Elsę Schiaparelli czy znany z ostatnich lat „Skandi pink”. Róż towarzyszy także mediom społecznościowym, zwłaszcza Instagramowi – to tutaj mogliśmy obserwować rozwój odcienia zwanego „Millenial pink”, który stał się symbolem całego pokolenia. Ostatnie lata to powrót do łask różu w intensywnym wydaniu, tzw. „Barbie” oraz dominacja koloru roku 2023 – „Viva Magenta”. Różu nie brak także w sztuce, zwłaszcza tej zaangażowanej społecznie oraz wizualnej. Trudno o bardziej plastyczną barwną matrycę. To również kolor, który skupia w sobie ogromny potencjał estetyczny i interpretacyjny. Garściami korzysta z niego kultura popularna – róż pojawia się w muzycznych klipach, serialach oraz filmach – wymienić tu można chociażby „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona. Kolor różowy ma tyle samo znaczeń, co odcieni i zdaje się, że jak żaden inny kolor wywołuje wokół siebie burzę emocji, jednocześnie roztaczając aurę wyjątkowości.

Opowieści o kolorze to nowy cykl spotkań/wykładów, tym razem poświęconych kolorom, które poddane zostaną analizie z różnych punktów widzenia.

Prowadzenie: Karolina Osińska – komparatystka literacko-kulturowa o antropologicznym i kulturowym zacięciu. Magister kulturoznawstwa i historii sztuki UMK. Zawodowo związana z toruńskimi instytucjami kultury: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a aktualnie Toruńską Agendą Kulturalną. Naukowo zainteresowana modą, sztuką współczesną, kulturą popularną oraz mediami społecznościowymi na czele z Instagramem. Autorka koncepcji „przestrzeni nieprzeniknionej” balansującej na granicy estetyki, teorii poznania i interpretacji.

Spotkanie na żywo w Czytelni CSW i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW

Wstęp wolny!

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń