MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Historia mody: Ubiór (i/a) taniec

Grafika z tytułem wykładu: Wokół architektury: Wieże i kolumnady, plomby i dworki, szkło refleksyjne i chrom: emblematy architektury czasów transformacji - wykład Anny Cymer. Po lewej stronie dwa kółka ze zdjęciami - w jednym jest zdjęcie wykładowczyni, ubranej w zielony sweter rudowłosej kobiety w okularach, stojącej najprawdopodobniej w palmiarni. W drugim zdjęciu jest fragment holu z podłogą w szachownicę i granatowo-bordowymi ścianami i kolumnami.

Wokół architektury: Wieże i kolumnady, plomby i dworki, szkło...

Opublikowano: 5 kwietnia 2024 Views: 304 Czytelnia, Książki, Strona główna

Opowieści o kolorze: Turkusy, błękity i mięty

Kiedy: 16 kwietnia (wtorek), godz. 18.00

Na początku wiosny pojawi się opowieść o kolorach, które zdają się powszechnie występować w naszym najbliższym otoczeniu. Będą to: turkusy, błękity i mięty, powstające ze zmieszania koloru niebieskiego, zielonego oraz białego. Niebieski często wskazywany jest jako najbardziej lubiany kolor, choć tak naprawdę trudno spotkać go w naturze – zwłaszcza pośród żywych organizmów. Na wykładzie zostaną przywołane najbardziej znane przykłady: błękit egipski – powszechnie uważany za najstarszy wytwarzany przez człowieka barwnik, błękit pruski o właściwościach leczniczych oraz błękit elektryczny – nierozerwalnie związany z postępem i technologiami.

Prowadzenie:

Karolina Osińska – komparatystka literacko-kulturowa o antropologicznym i kulturowym zacięciu. Magister kulturoznawstwa i historii sztuki UMK. Zawodowo związana z toruńskimi instytucjami kultury: Centrum Sztuki Współczesnej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną a aktualnie Toruńską Agendą Kulturalną. Naukowo zainteresowana modą, sztuką współczesną, kulturą popularną oraz mediami społecznościowymi na czele z Instagramem. Autorka koncepcji „przestrzeni nieprzeniknionej” balansującej na granicy estetyki, teorii poznania i interpretacji.

Spotkanie na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW

Wstęp wolny!

Grafika: Justyna Wojciechowska

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń