MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Filozofowanie z dziećmi / POCZĄTEK

praca izy tarasewicz

WYPRAWA W GŁĄB SZTUKI / Układ Otwarty

okładka

Opublikowano: 28 stycznia 2016 Views: 2735 Cykle Czytelni, Czytelnia, Koło Krytyków Artystycznych, Książki, Strona główna

MARZENIA SENNE, WYOBRAŹNIA I SZTUKA / Otwarte spotkanie dyskusyjne

/ 20.02.2016

godz. 12.00

Spotkanie dyskusyjne wokół książki Hanny Segal „ Marzenie senne, wyobraźnia i sztuka”.

Hanna Segal, brytyjska psychoanalityczka urodzona w Łodzi, była licencjonowaną terapeutką. Jej prace teoretyczne, napisane na podstawie własnej, terapeutycznej praktyki, ale i współpracy ze środowiskiem artystyczno-literackim w Wielkiej Brytanii, przyniosły autorce międzynarodowy rozgłos i uznanie. Książka „Marzenie senne , wyobraźnia i sztuka” porusza problem powiązań doświadczenia estetycznego z terapeutycznym, zarówno w kwestii tworzenia sztuki, jak i jej odbioru.

„Sztuka jest więc w swym najgłębszym wymiarze działalnością ‚reparacyjną’ : to próba odtworzenia utraconego bezpowrotnie świata i pogodzenia się z utratą poprzez dostarczenie jego symbolicznego substytutu” – pisze Paweł Dybel, tłumacz książki.

Zapraszamy do dyskusji nad tak rozumianą twórczością. Czy lęki, depresja i popęd śmierci są źródłem sztuki? Czy gdyby nie „utracony świat”, nie byłoby dzieł takich twórców jak Cézanne, Picasso czy Proust ?

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń