22 listopada, czwartek, godz. 18.00, Czytelnia CSW, wstęp wolny.
Podczas pierwszego spotkania oddamy głos paniom i kobiecemu pisaniu. Wraz z mgr Weroniką Pawlik-Kwaśniewską zwrócimy się ku Oświeceniu. Przedmiotem wykładu będzie analiza dwóch powieści polskich: Podolanki Michała Dymitra Krajewskiego (1784) i Strachu w zameczku Anny Mostowskiej (1806). Utwory te posłużą za materiał do skonstruowania definicji kobiecego pisania przez pryzmat obecnych w nich postaci kobiecych.
Określenie „kobieta eksperyment” dotyczy tytułowej bohaterki powieści Krajewskiego – Marysia to kobieta mówiąca o swojej płci męskim, patriarchalnym, krytykującym głosem. Jej narratorski głos jest głosem zapożyczonym, zdeformowanym głosem męskim, który kontroluje w pełni tekst, słowo, przestrzeń powieści. Sformułowanie „kobieta próg” odnosi się do bohaterek utworu Mostowskiej pełniących rolę progu, o który męskie poczucie dominacji i nieomylności rozbija się w proch – mężczyzna nie zostaje dopuszczony do głosu, jego zdanie i jego reakcja okazują się nieistotne .
Skonfrontowanie żeńskiego z męskim tekstem, umożliwi uwypuklenie różnicy w sposobie społecznego, obyczajowego i tekstualnego obrazowania kobiety. Podczas wystąpienia pojawią się odwołania przede wszystkim do Irigariańskiej logiki tożsamości, écriture féminine Hélène Cixous i literatury osiemnastego wieku. Poruszony zostanie również problem, czy kobiece pisanie automatycznie oznacza tekst napisany przez kobietę.
Weronika Pawlik-Kwaśniewska jest absolwentką filologii polskiej (specjalizacja: krytycznoliteracka) i archeologii, a obecnie studentką Studiów Doktoranckich w zakresie literaturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu gdzie pozostaje pod opieką naukową dr hab. Danuty Kowalewskiej. W swojej dysertacji doktorskiej opracowuje problematykę przedstawień kobiecych w męskich i żeńskich tekstach polskiego oświecenia. Efektem tej działalności naukowej są liczne publikacje. Zainteresowania badawcze to: historia literatury i kultury oświecenia, osiemnastowieczna powieść, gender studies.
Tags: dla dorosłych, literatura, spotkania i prelekcje, wykład