MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zimna wojna, reż. Paweł Pawlikowski, Francja / Polska /...

Sweet Country, reż. Warwick Thornton, Australia 2017, 110′

Opublikowano: 6 czerwca 2018 Views: 225 Kino Centrum, Wydarzenia

Czym jest fandom? Dyskusja wokół książki Aldony Kobus

Kiedy: 20 czerwca, godz. 18.00

W spotkaniu wezmą udział:

Aldona Kobus, doktorantka na Wydziale Filologicznym UMK
Agata Sutkowska, Kapitan LLP
dr hab. Dariusz Brzostek
dr Sylwia Kołos
dr Radosław Osiński, Moderator dyskusji 

Dyskusji będzie towarzyszyć pokaz filmu „Pipistrello Transparente” autorstwa studentów filmoznawstwa UMK – Adriana Piotrowskiego, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Pawła Kostrzewy.

„Fandom. Fanowskie modele odbioru” Aldony Kobus to monografia poświęcona zaangażowanemu (fanowskiemu) odbiorowi kultury popularnej oraz mechanizmom tworzenia i funkcjonowania artefaktów, twórczości i praktyk fanowskich. To opowieść o afektywnym przywiązaniu do popkultury i jej zawłaszczeniu w narracjach tożsamościowych i praktykach upodmiotawiających, o indywidualnych i społecznych kontekstach relacji z popkulturowym przedmiotem pożądania.

Publikacja prezentuje multimedialny fenomen Tumblra jako platformy dyskursu fanowskiego, opowiada o feministycznych i queerowych aspektach fanfiction, viddingu i cosplayu oraz analizuje szczegółowo pozycję fanki jako negocjującej nieustannie własną podmiotowość i przyjemność w relacjach z kulturą popularną i dostępnymi modelami ekspresji fanowskiej. Jednocześnie ukazuje też historyczne zaplecze fanowskich praktyk, prezentuje (pre)historię fandomu w postaci odbioru powieści Jane Austen i opowiadań Arthura Conan Doyle’a. Książka odsłania także polską specyfikę kultury fanowskiej, która zasadniczo podważa większość tez przyjętych w badaniach nad fandomem (fan studies). „Fandom. Fanowskie modele odbioru” to wszystko, co powinniście wiedzieć o fandomie, ale baliście się zapytać.

Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń