MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Festiwal Muzykofilia. Edycja 2: natura dźwięku / Wykład mistrzowski...

Charytatywny Walk in Day w Till Death Tattoo vol....

Opublikowano: 1 maja 2018 Views: 1643 Archiwalne, Cykle edukacyjne, Kino Centrum, Strona główna

Stare kino – młodzi polecają

Zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół średnich do udziału w cyklu edukacyjno-filmowym Stare kino – młodzi polecają poświęconym polskiemu kinu przedwojennemu.

Celem projektu Stare kino – młodzi polecają jest przybliżenie wybranych filmów, gwiazd i zjawisk związanych z polskim kinem przedwojennym. Służyć temu będą różnorodne działania z zakresu edukacji filmowej: lekcje w szkole, pokazy, quiz wiedzy, spotkania z ekspertami, seans z muzyką na żywo oraz warsztaty filmowe. W ramach warsztatów młodzi uczestnicy stworzą krótki film zachęcający do zainteresowania się polskim kinem przedwojennym. W szczególny sposób pragniemy wypromować toruńskie wątki w rodzimej kinematografii tego okresu – biografię i karierę urodzonej w Toruniu gwiazdy międzywojnia, Heleny Grossówny, a także fakt realizacji w 1938 roku w okolicach Torunia filmu Ludzie Wisły Aleksandra Forda.

W szkołach zainteresowanych udziałem w projekcie odbędą się jednorazowo lekcje dotyczące polskiego kina przedwojennego. Zajęcia poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy, dr Radosław Osiński. Podczas lekcji uczniowie zdobędą wiedzę o kluczowych zjawiskach, filmach i gwiazdach naszej przedwojennej kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem „wątków toruńskich”. Lekcja będzie zarazem formą rekrutacji do dalszych działań – pokazów, spotkań i quizu wiedzy ogólnej o polskim i światowym kinie. Premiowane dodatkowymi punktami w quizie będą odpowiedzi na pytania dotyczące informacji z lekcji, a zatem wiadomości o przedwojennej polskiej kinematografii. Podczas warsztatów uczestnicy nakręcą krótkometrażową etiudę inspirującą do poznawania polskiego kina przedwojennego. Reprezentanci poszczególnych szkół (po 2–3 uczniów + nauczyciel) będą mogli bezpłatnie wziąć udział we wszystkich wydarzeniach naszego cyklu!

 

Harmonogram wydarzeń objętych cyklem edukacyjno-filmowym promującym wiedzę o polskim kinie przedwojennym Stare kino – młodzi polecają:

MAJ

– wizyty w szkołach średnich i lekcje o polskim kinie przedwojennym – rekrutacja uczniów do dalszych działań (pierwsza połowa miesiąca);
– pokaz  niemej wersji filmu Pan Tadeusz z 1928 roku z muzyką na żywo (17 maja);
– quiz wiedzy o kinie polskim i światowym (19 maja);
– pokaz filmu dokumentalnego Książę i dybuk (19 maja);
– spotkanie z autorami książki o Helenie Grossównie – Adamem Wyżyńskim i Beatą Pieńkowską oraz pokaz odrestaurowanego cyfrowo filmu z udziałem aktorki – Szczęśliwa trzynasta z 1938 roku (23 maja).

CZERWIEC

– spotkanie z historykiem kina, STANISŁAWEM JANICKIM i pokaz odrestaurowanego cyfrowo filmu Ludzie Wisły z 1938 roku (5 czerwca);
– warsztaty filmowe (8–10 czerwca).

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń