MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wieś pływających krów – pokaz i spotkanie z reżyserką

SMOG WARS – pokaz specjalny filmu dokumentalnego z udziałem...

Opublikowano: 12 listopada 2018 Views: 1418 Kino Centrum, Wydarzenia

Cykl edukacyjno-filmowy STARE KINO MŁODZI POLECAJĄ – II Edycja: Analogowy obraz

ANALOGOWY OBRAZ

Dla pokolenia młodych widzów urodzonych w ostatnim ćwierćwieczu rewolucja cyfrowa jest czymś oczywistym. Jakość HD wydaje się dzisiaj obowiązującym standardem. Młodzi odbiorcy audiowizualnych przekazów nie są świadomi jak analogowy zapis kreuje pewne filmowe i okołofilmowe zjawiska, wpływając na percepcję otaczającego świata. Celem naszych działań objętych projektem będzie zwrócenie uwagi na specyfikę obrazu analogowego – jego artystyczne i społeczne konteksty. Posłużą temu różnorodne przedsięwzięcia z zakresu edukacji filmowej, tj.: specjalne pokazy w kinie, spotkania i dyskusje z autorytetami, warsztaty filmowe oraz zajęcia w szkołach.

Harmonogram:
Wtorek, 20 listopada 2018, godz. 18.00. Wstęp wolny.
Pokaz filmu Dziennik z podróży i spotkanie z mistrzem fotografii – TADEUSZEM ROLKE
Film Dziennik z podróży to dokumentalny portret prekursora polskiej fotografii reportażowej Tadeusza Rolkego. Do 82-letniego bohatera zgłasza się 15-letni Michał zafascynowany fotografią. Powoli się zaprzyjaźniają. Rolke pomaga Michałowi kupić aparat, założyć ciemnię w domu, wymyśla mu pierwsze fotograficzne zadania. Latem wyjeżdżają na wspólną, trwającą miesiąc, wyprawę fotograficzną. Starym kamperem z urządzoną w środku ciemnią fotograficzną ruszają w drogę. Bohaterowie podróżują przez Polskę, szukając mitycznego świata z przeszłości. Czekają ich liczne przygody, spotkania z ludźmi i wielogodzinne rozmowy. Jedna z galerii w Nowym Jorku jest zainteresowana wystawą zdjęć powstałych w czasie tej podróży. To opowieść o magii fotografii i procesie fotografowania, a także o uniwersalnej i ważnej dla każdego człowieka potrzebie tworzenia. 

Czwartek, 22 listopada 2018, godz. 18.00. Wstęp wolny.
Pokaz filmu Rewind This! i spotkanie z kolektywem VHS HELL.
Dyskusja o fenomenie kultury i sztuki analogowej.
Fascynacja kasetami wideo to współczesny przejaw kinofilii i nostalgiczna podróż do rzeczywistości tworzonej przez analogowe przekazy. Warto zastanowić się nad źródłami tego zjawiska. Pomogą w tym zaproszeni filmoznawcy z kolektywu VHS Hell – Grzegorz Fortuna i Krystian Kujda podczas dyskusji towarzyszącej pokazowi filmu dokumentalnego Rewind This! (2013, reż. Josh Johnson).

Sobota–niedziela, 24–25 listopada 2018. Wstęp wolny.
Warsztaty filmowe z operatorem ARTUREM REINHARTEM
W 2019 roku minie 25 lat od realizacji w Toruniu filmu Wrony w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Film ten doceniono między innymi za wybitne walory wizualne. Zdjęcia Artura Reinharta nagrodzono prestiżową Złotą Żabą – najważniejszym wyróżnieniem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w 1994 roku. W naszym projekcie pragniemy nawiązać do rocznicy powstania filmu Wrony i jego wyrafinowanej, poetyckiej obrazowości osiągniętej dzięki mistrzostwu w posługiwaniu się analogową techniką. Zapraszamy na warsztaty filmowe, których celem będzie stworzenie krótkiego dokumentu o realizacji filmu Wrony (konwencja „making of” lub „behind the scenes”). Prowadzącym warsztaty, ale i swego rodzaju bohaterem materiału, będzie operator filmu – Artur Reinhart – który przed kamerą, w miejscach powstania oryginalnych zdjęć, opowie o tym, jak wykorzystał analogową technologię do realizacji wybranych ujęć i scen.
Adresaci warsztatów – uczniowie szkół średnich oraz studenci. Maksymalnie ok. 15 osób.
Zgłoszenia na adresy mailowe kuratorów kina: piotr.wasniewski@csw.torun.pl lub radoslaw.osinski@csw.torun.pl

Dodatkowo oferujemy bezpłatne zajęcia w szkołach ponadgimnazjalnych na temat analogowego obrazu jako medium w kulturze i sztuce. Zajęcia poprowadzi kurator kina CSW, filmoznawca i krytyk filmowy – dr Radosław Osiński. Lekcja nawiązywać będzie do treści podstawy programowej przedmiotów wiedza o kulturze oraz zajęć artystycznych. Uczniowie zainteresowani tematem zajęć otrzymają zaproszenia do udziału w kolejnych wydarzeniach objętych projektem. Wszyscy uczestnicy lekcji zostaną zachęceni (poprzez wskazanie odpowiednich źródeł i materiałów) do samodzielnego poszerzania wiedzy o technicznych i społecznych konsekwencjach przejścia od „ery analogu” do „ery cyfrowej”.

Projekt realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

PISF

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń