MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Bob Wilson’s Life @ Death of Marina Abramović –...

Z najwyższego szczytu, reż. Serge Hazanavicius, Francja / Indie...

Opublikowano: 20 marca 2019 Views: 1608 Kino Centrum, Wydarzenia

Retransmisje spektakli teatralnych NT LIVE z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru!

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza na retransmisje spektakli teatralnych NT LIVE z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru!

Kiedy:
27 marca (środa) – KRÓL LEAR, godz. 18.00
31 marca (niedziela) – HAMLET, godz. 15.00
31 marca (niedziela) – JULIUSZ CEZAR, godz. 19.30

Bilety na poszczególne pokazy w cenie: 20 zł ulgowy / 25 zł normalny.

O spektaklach:

KRÓL LEAR

William Shakespeare „Król Lear” – retransmisja spektaklu z West Endu w Londynie z 27 września 2018 roku.

W roli głównej gwiazda kina, teatru i telewizji, dwukrotnie nominowany do Oscara Ian McKellen (trylogia Władca pierścieni i Hobbit, seria X-Men, filmy m.in. Bogowie i potwory, Kod da Vinci, Ryszard III, Pan Holmes).

Uważany przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano, Król Lear Williama Szekspira ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają.
Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach, zmienił jednak rozłożenie akcentów dramaturgicznych i zdecydował się na tragiczne zakończenie. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Lear rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej… Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo. Zakończenie przynosi tylko śmierć i gorycz.
Po rolę Króla Leara sięgali najwybitniejsi aktorzy, dla których była szansą na stworzenie w dojrzałym wieku kreacji złożonej, wykorzystującej cały arsenał dramatycznych środków wyrazu. Ian McKellen po mistrzowsku sprostał temu arcytrudnemu zadaniu, tworząc „niesamowicie wzruszający portret” (według magazynu „Independent”), a cały spektakl w reżyserii Jonathana Munby’ego, wystawiony przez Chichester Festival Theatre, otrzymał najwyższe noty i pochwały od wszystkich czołowych dzienników i tygodników.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok. 220 minut 

Zwiastun:

————————————–

HAMLET

William Shakespeare Hamlet – retransmisja spektaklu Barbican Theatre w Londynie z 15 października 2015 roku.

W roli głównej gwiazda kina, telewizji i teatru, nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC Sherlock, filmy Szpieg, W ciemność. Star Trek, Hobbit: Pustkowie Smauga, Gra tajemnic, Doktor Strange).

Spektakl wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Friedman Productions Sonia. Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytanych w teatrze. Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner współpracująca m.in. z West Endem, the Royal National Theatre, the Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, scenografka współpracująca także z The Metropolitan Opera.

Spektakl okrzyknięto wydarzeniem ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w Hamlecie stali się rozpoznawalni na całym świecie dzięki udziałowi w serialu Gra o tron. Ciarán Hinds wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance’a, króla za murem. Z kolei w roli Ducha Ojca Hamleta i Grabarza zobaczymy Petera Vaughana, który w Grze o tron zagrał mastera Aemona Targaryena.

Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania 3 godziny 30 minut (20-minutowa przerwa po ok. 2 godzinach pokazu).

Zwiastun:

————————————-

JULIUSZ CEZAR

William Shakespeare Juliusz Cezar – retransmisja przedstawienia z The Bridge Theatre w Londynie z 22 marca 2018 roku

W roli Brutusa występuje Ben Whishaw – gwiazda kina, telewizji i teatru, nagrodzony w tym roku Złotym Globem (serial Skandal w angielskim stylu, filmy m.in. Pachnidło, Jaśniejsza od gwiazd, Skyfall, Spectre, Atlas chmur, Dziewczyna z portretu, Mary Poppins powraca.

Cezar tryumfalnie powraca z wojny do Rzymu. Mieszkańcy miasta wybiegają z domów, aby go powitać, wiwatować i świętować. Wstrząśnięci popularnością autokraty wykształceni patrycjusze i senatorowie zawiązują spisek, aby zgładzić Cezara. Po dokonaniu zamachu na ulicach stolicy wybucha wojna domowa.
Juliusz Cezar to jedna z pierwszych sztuk w europejskiej literaturze, która czerpie z prawdziwych wydarzeń z historii. Wbrew tytułowi, jej głównym bohaterem nie jest Cezar, który pojawia się zaledwie w kilku scenach, ale spiskowcy, a wśród nich Marek Antoniusz. Inscenizacja Nicholasa Hytnera przeniesie widzów na uliczną imprezę, która rozkręca się przy powitaniu wodza, do kongresu, który będzie milczącym świadkiem jego śmierci i w stan chaosu i paniki, które wybuchną po dokonaniu zabójstwa.
Ben Whishaw (Duńska dziewczyna, Skyfall, Hamlet) i Michelle Fairley (Fortitude, Gra o tron) grają Brutusa i Kasjusza, David Calder (The Lost City of Z, Hatton Garden Job) gra Cezara, a David Morrissey (The Missing, Kaci, The Walking Dead) wciela się w Marka Antoniusza. Transmisja na żywo z The Bridge Theatre w Londynie.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok. 3 godziny.

Zwiastun:

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń