MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Tofifest

Spotkania filozoficzne: Winni

Opublikowano: 23 października 2018 Views: 2169 Kino Centrum, Wydarzenia

Frankenstein – retransmisja spektaklu National Theatre z Londynu

Kiedy: 31 października 2018 (środa), godz. 20.00 – wersja I

Benedict Cumberbatch jakoVictor Frankenstein
Jonny Lee Miller jako Monstrum

Kiedy: 3 listopada 2018 (sobota), godz. 20.00 – wersja II

Benedict Cumberbatch jako Monstrum
Jonny Lee Miller jako Victor Frankenstein

Kino Centrum Sztuki Filmowej zaprasza na Frankensteina – retransmisję spektaklu National Theatre z Londynu w reż. Danny’ego Boyle’a!

Bilety w cenie 20 zł ulgowy, 25 zł normalny.

Pokazy z polskimi napisami.
Czas trwania – 140 minut bez przerwy.

Zwiastun: 

Danny Boyle – laureat Oscara, twórca filmów Trainspotting i Slumdog. Milioner z ulicy, powraca do korzeni – reżyserowania w teatrze. O pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.
Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley Frankenstein albo Współczesny Prometeusz (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń