MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Pokaz filmu TRAVELLING i spotkanie z autorem – WOJCIECHEM...

Ramen. Smak wspomnień, reż. Eric Khoo, Francja / Japonia...

Opublikowano: 6 lutego 2019 Views: 432 Kino Centrum, Strona główna, Wydarzenia

ADAM SIKORA – WIZJONER OBRAZU. Spotkanie z twórcą i specjalne pokazy filmów.

Kiedy: 1 marca (piątek), godz. 18.00

Program:
18.00 –
Autsajder (reż. Adam Sikora) – wstęp wolny!
ok. 19.35 – rozmowa z Adamem Sikorą
20.30 –
Wspomnienie lata (zdj. Adam Sikora) – pokaz przedpremierowy! – bilety w cenie 12 zł ulgowy, 14 zł normalny.

O twórcy

ADAM SIKORA (ur. 1960) – wybitny operator, reżyser, scenarzysta, fotograf i malarz. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych oraz produkcji telewizyjnych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988). Laureat licznych nagród, m.in. Srebrnej Żaby na Camerimage Festival za zdjęcia do filmu Angelus oraz Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do filmu Cztery noce z Anną, a także dwukrotnie Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Realizator wielu spektakli Teatru Telewizji oraz programów kulturalnych Telewizji Polskiej. Autor licznych wystaw fotografii.
Wybrana filmografia: Ach śpij kochanie” (2017), Ja, Olga Hepnarova (2016), Ederly (2015), W cieniu (2012), Młyn i krzyż (2010), Essential Killing (2010), Cztery noce z Anną (2008), Wojaczek (1999), Pokój saren (1997), Dama kameliowa (1995).

O filmach

AUTSAJDER 

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami poruszający film o studencie malarstwa, którego życie zmienia się nieodwracalnie, kiedy przez przypadek wpadnie w tryby przerażającej totalitarnej machiny.
Franek to młody idealista. Jest zakochany w muzyce, malarstwie i pewnej dziewczynie. Mimo wiszącego w powietrzu ogromnego napięcia związanego z wprowadzeniem stanu wojennego i dramatycznymi wydarzeniami w kopalni „Wujek”, mówi, że polityka kompletnie go nie interesuje. Wszystko się jednak zmieni. Odwiedza go bowiem dobry znajomy – Beno i prosi o przechowanie tajemniczej teczki. Kiedy kolejnego wieczora Franek wraca od swojej dziewczyny po rozpoczęciu godziny milicyjnej, zatrzymuje go patrol. Chłopak szybko zostaje oskarżony o współpracę z opozycją, a znaleziona w jego mieszkaniu teczka z ulotkami staje się niezbitym dowodem. Sprawę przejmuje Służba Bezpieczeństwa. Cała jego wrażliwość i ideały zostają poddane najwyższej próbie.

WSPOMNIENIE LATA

Koniec lat 70. w Polsce. Wakacyjny gwar podmiejskiego kąpieliska miesza się z dźwiękami przeboju Anny Jantar. „Wspomnienie lata” to intymna podróż do odchodzącego świata dzieciństwa widzianego oczami 12-letniego Piotrka. Pod wpływem zmieniającej się relacji z matką i pierwszego zauroczenia chłopiec musi skonfrontować się z zupełnie nowymi dla siebie uczuciami, dokonać pierwszych dorosłych wyborów i zmierzyć się z ich konsekwencjami.

Subtelne zdjęcia Adama Sikory, kreacje aktorskie Urszuli Grabowskiej i Roberta Więckiewicza oraz nagrodzonego na Festiwalu Off Camera – Maxa Jastrzębskiego w roli Piotrka sprawiają, że film Adama Guzińskiego jest niezwykle sugestywnym, ale zarazem wyważonym obrazem skomplikowanych emocji dziecka.

Wydarzenie organizowane w ramach II edycji cyklu edukacyjno-filmowego Stare kino – młodzi polecają.
Projekt realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń