MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Karpov not Kasparov – koncert i wieczorek szachowo-taneczny

Seryjni poeci: Bianka Rolando

Opublikowano: 4 stycznia 2017 Views: 4809 Czytelnia, Książki, Przestrzeń Literatury, Strona główna

Tomasz Ogiński „Nudna chwila nie istnieje”. Fotografia Iosifa Bermana (1892–1941) / wykład + film

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Ogińskim pt. Nudna chwila nie istnieje. Fotografia Iosifa Bermana (1892–1941) i projekcję filmu dokumentalnego Człowiek o tysiącu oczach (reż. Alexandru Solomon, 50 min., film z polskimi napisami)

Kiedy: 2 lutego (czwartek), godz. 18.00

Historię rumuńskiej fotografii można śmiało podzielić na epokę przed Bermanem i tę po Bermanie. Nieznany szerzej poza Rumunią „mistrz migawki” odrzucił autorytaryzm, programowość i nieelastyczność swoich poprzedników. Z zapałem i dynamiką bliskim awangardystom zadał kłam dziewiętnastowiecznemu kiczowi i rozbił mur między fotografem a fotografowanym obiektem. Swe aparaty „Contessa Nettel” i „Plaubel Makina” obsadzał w roli głównych bohaterów lub sprawiał, że znikały one „gdzieś w tłumie”. Był pod wielkim wrażeniem etnicznej różnorodności Rumunii, lecz nie uległ łatwiźnie fotografii turystycznej, zachwycał się karpacką przyrodą, ale nigdy nie dał się jej uwieść, fascynował go chłop, a jednak nie poddał go ideologicznej obróbce.

W 1940 roku reżim wojskowy, ten sam, który niszczył płyty Marii Tanase i zabronił pieśniarce koncertowania, odbiera Bermanowi koncesję fotografa prasowego i konfiskuje jego sprzęt. Bez aparatu przeżył tylko rok.
Wykład przybliży aktywność Bermana w kontekście ówczesnych wydarzeń w rodzimej Rumunii oraz prądów światowej fotografii reporterskiej.

Tomasz Ogiński – ur. 1975, historyk sztuki, krytyk architektury, wieloletni przewodnik po Wołoszczyznie i Bałkanach. Współpraca: Architektura Murator, kwartalnik Herito, Program 2 Polskiego Radia, Polski Instytut Kultury. Marzy o napisaniu przewodnika po wschodnioeuropejskich i bałkańskich stylach narodowych. Mieszka w Bukareszcie i Krakowie.

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń