MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wykład Jerzego Brukwickiego – Sukienka – obraz, rzeźba, dzieło...

Tomasz Ogiński „Nudna chwila nie istnieje”. Fotografia Iosifa Bermana...

Opublikowano: 3 stycznia 2017 Views: 2096 Projekty, Strona główna

Karpov not Kasparov – koncert i wieczorek szachowo-taneczny

Karpov not Kasparov
koncert / wieczorek szachowo-taneczny
muzyka klubowa z Rumunii

Kiedy: 14 stycznia (sobota), godz. 19.00
Wstęp wolny!

Koncert towarzyszący wystawie Komu bije Dada?

Bohaterowie w swoim rodzimym Bukareszcie, a jednocześnie całkiem aktywni turyści muzyczni, Karpov not Kasparov wożą swoje instrumenty po całej Europie. W ciągu ostatnich czterech lat zagrali energetyzujące koncerty na żywo w wielu alternatywnych miejscach – m.in. w Berlinie, Mediolanie, Wiedniu, Florencji, Hamburgu , Bazylei, Turynie, Brukseli, Dusseldorfie, Pradze czy Warszawie.

Duet zaczął tworzyć muzykę w oparciu o zasady i strategie szachów. Może to wydawać się skomplikowane, ale w rezultacie muzycy uzyskują zawsze bardzo taneczną melodię, cz3asami z odcieniem jazzu czy orientalnego folku (bo szachy to gra orientalna), które mieszają się z dźwiękami dancefloor lat 80. I jeszcze coś – ich koncerty to nie tylko muzyka. Można w czasie nich zobaczyć tańczące baletnice czy elementy przedstawienia teatralnego, czasem publiczność grającą w szachy czy muzyków tworzących muzykę na żywo do dziwnych, niemych filmów.

Debiutancki LP Soundtrack for a Game of Chess („Ścieżka dźwiękowa do gry w szachy”) został nominowany albumem miesiąca przez „Vice Magazine”, i jednym z najciekawszych albumów roku przez Radio Romania Cultural i Radio Europa Libera. Był wyemitowany w internecie w nowojorskim radiu WFMU. W 2015 roku ten LP był wciśnięty w winylu w wytwórni PolychromeSounds w Berlinie.

Kolejny album – The Vocal Edits (2016) jest obecnie najbardziej synth-popową i dancefloorową płytą, wydaną w wytwórni jazzowej Fiver House Records. Płyta została wyróżniona w magazynie Tsugi.fr i obwołana najlepszym rumuńskim albumem elektronicznym 2016 roku przez magazyn Scena9.ro.

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń