MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Sylwestra Ambroziaka „Niewinność”

Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem

Opublikowano: 28 stycznia 2021 Views: 1357 Bez kategorii, Strona główna

Luty w CSW

WYSTAWY /

/ Helmut Newton: Lubię silne kobiety, do 28.03.2021
Wystawa towarzysząca 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE 2020
Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie widać na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
Wystawa została podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton.

/ Gabinet – Das Kabinett, do 28.02.2021
Instalacja multimedialna w kontenerach na Bulwarze Sztuki CSW poświęcona filmowi niememu „Gabinet doktora Caligari” z okazji 100-lecia jego premiery. Zawiera w sobie serię prezentowanych na monitorach materiałów filmowych, poświęconych filmowi oraz epoce, w jakiej powstał, a także współczesną interpretację tego dzieła dokonaną przez polskich artystów malarzy: prof. Zdzisława Nitkę i Eugeniusza Minciela. Ważną częścią kontenerowej instalacji jest multimedialna rzeźba Cezara w skrzyni, wykonana przez warszawskiego rzeźbiarza Sylwestra Ambroziaka.

/ Sylwester Ambroziak. Niewinność, do 21.03.2021
Na wystawie „Niewinność” prezentujemy trzy grupy rzeźb oraz filmy animowane. W wyjątkowej przestrzeni sali kolumnowej CSW, mającej wysokość 7,26 metra, zostały podwieszone m.in. rzeźby z cyklu „Opuszczone” (2010–11). To dzieło zupełnie odrębne w całej dotychczasowej twórczości artysty; projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z multimediami (audio i wideo). Dopełnieniem tej grupy podwieszonych prac są „Opuszczone (klęczące)” – dwie czarne rzeźby o monumentalnych rozmiarach. Po raz pierwszy jednak nie rzeźby i instalacje są najważniejsze na wystawie Ambroziaka, lecz jego filmy. Artysta zajmuje się tworzeniem eksperymentalnych animacji już od 10 lat.

WYDARZENIA /

/ Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie Sylwestra Ambroziaka „Niewinność”, 11.02.2021 (czwartek), godz. 16.30
Oprowadzanie po wystawie w przestrzeni CSW. Zapisy: eduakcje@csw.torun.pl
Wstęp: 1 zł. Limit miejsc: 15 osób
Po wystawie oprowadza dr Radosław Osiński.

/ WYSTAW SIĘ W CSW 2021 – konkurs fotograficzny
8.02.2021 (poniedziałek) – ogłoszenie wyników I etapu selekcji
08–28.02.2021 – II etap selekcji fotografii
Nagrodą dla autorów najlepszych zdjęć jest udział w zbiorowej wystawie w CSW, której otwarcie odbędzie się w marcu 2021 roku. Ponadto przewidujemy możliwość przyznania Nagrody Dyrektora w postaci propozycji zorganizowania wystawy indywidualnej.
Więcej informacji: www.csw.torun.pl

WYDARZENIA DLA DZIECI /

/ Zmysłoteka online
W każdą środę
Zachęcamy najmłodszych miłośników sztuk plastycznych do wykonywania prostych, manualnych zadań.
Gdzie: Facebook CSW Toruń, strona www.csw.torun.pl

/ Zadania do działania, 16.02.2021 (wtorek)
Inspirowane wystawą Helmuta Newtona propozycje kreatywnych zabaw – tematem będą czapki i inne nakrycia głowy.
Gdzie: www.csw.torun.pl

DZIEŃ NA PLUS: WYDARZENIA DLA SENIORÓW /

/ Dzień na plus, 12.02.2021 (piątek)
Nie chcąc tracić kontaktu z Uczestniczkami i Uczestnikami „Dnia na plus”, zapraszamy do działań online!
Prosimy o śledzenie informacji na stronie www.csw.torun.pl

CENTRUM LITERATURY /
Wszystkie spotkania odbędą się online!

/ Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem, 10.02.2021 (środa), godz. 18.15
Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską–Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka Iwony Chmielewskiej „Do połowy pełne czy do połowy puste?” (Wydawnictwo Nonjang, Korea)
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ WALENTYNKI W CENTRUM LITERATURY: List miłosny – prezentacja fragmentów książek z korespondencją znanych postaci literatury, 14.02.2021 (niedziela), godz. 12.00
Co się stało z listem miłosnym? Czy piszemy jeszcze do siebie, wyznając głębokie uczucia, czy ograniczamy się do zdawkowych kartek, e-maili i SMS-ów? Czy słowo pisane straciło swój urok w epoce cyfrowej obsesji i błyskawicznych randek? Z okazji Dnia Zakochanych przypominamy, jak wygląda ta romantyczna forma okazywania uczuć w najlepszym wydaniu. Posłuchamy listów literatów i mistrzów słowa, których korespondencja jest dostępna w formie polecanych książek.
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ Cyberkultura_02 – bakterie w sztuce, 17.02.2021 (środa), godz. 18.00
Ważną rolę w sztuce odgrywa czasem to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Dlatego w trakcie drugiego spotkania z cyklu „Cyberkultura” przyjrzymy się wykorzystaniu tego, co mikro, w skali makro.
Prowadzenie: dr Łukasz Kędziora
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ Wirtualne podróże ze sztuką: Edition Block w Berlinie – pasja demokratyzacji sztuki, 19.02.2021 (piątek), godz. 18.00
Za berlińską galerią Edition Block, założoną w 1966 roku, stoi jedna z największych postaci pola sztuki w ostatnim półwieczu – René Block, zwany „mister biennale”. Jego pasja nie wygasa, czego efektem są kolejne edycje przygotowywane dla jego galerii przez szalenie ciekawych artystów i artystki z całego świata. Wykład będzie poświęcony zarówno historii i strategii Edition Block, jak i najnowszym działaniom (prezentującym takich artystów jak: Alicja Kwade, Navid Nuur, Mehtap Baydu, Jarosław Kozłowski, Marina Abramović, Joseph Beuys). Gust René Blocka gwarantuje spotkanie ze sztuką politycznie zaangażowaną, pełną ironii, aktualną i nietuzinkową.
Prowadzenie: prof. UAP dr hab. Marta Smolińska
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

/ Historia mody: Yves Saint Laurent Rive Gauche – nieopowiedziana historia, 23.02.2021 (wtorek), godz. 18.00
W 1966 roku YSL otworzył na lewym brzegu Sekwany, przy Rue Tournon, butik, w którym sprzedawano gotowe ubiory. Wielokrotnie podkreślano wyjątkowość tego wydarzenia. Na ile było ono przełomowe? Jaki był stosunek innych francuskich projektantów do mody prêt-à-porter? W jaki sposób zmieniała się relacja Saint Laurenta do mody gotowej do noszenia? Na te pytania odpowiemy podczas wykładu.
Prowadzenie: dr Piotr Szaradowski
Gdzie: Facebook Centrum Literatury CSW

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń