Kiedy: 21 kwietnia (sobota), godz. 12.00
W sobotę, 21 kwietnia w 90 muzeach i galeriach w 39 miejscowościach w Polsce odbywa się ósma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Tego dnia muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy, oglądając go.
Dzień Wolnej Sztuki w CSW w Toruniu
W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu prezentujemy obecnie pięć bardzo różnych, odmiennych w charakterze wystaw. Postanowiliśmy wskazać po jednej pracy z każdej wystawy, aby pokazać ich odmienny język, różne media, w których dzieła zostały wykonane i różne idee, które im mogą towarzyszyć – jest to więc pięć różnych artystycznych światów.
Zaczynamy od wystawy zatytułowanej „GO”, znajdującej się na parterze, prezentującej osiągnięcia pracowników i studentów Katedry Grafiki Interdyscyplinarnej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wybraną pracą na wystawie jest wideo „Fluctus” Arkadiusza Marcinkowskiego ukazujące odwieczność a zarazem nieustającą przemianę wszechświata.
Na pierwszym piętrze można obejrzeć naszą największą obecnie wystawę – „I po co nam wolność?”, podejmującą tematykę wolności. Tu spotkamy się przy dziełach artysty historycznego – Witkacego i jego portretach rysowanych pastelem. Tuż obok, na pierwszym piętrze prezentowana jest wystawa indywidulana Łukasza Patelczyka „Migotanie”, a wybraną pracą – mural powstały bezpośrednio na ścianie Centrum Sztuki Współczesnej, łączący malarstwo z elementami instalacji świetlnej.
Na drugim piętrze CSW znajdują się dwie kolejne ekspozycje – indywidualna wystawa Karoliny Komasy zatytułowana „MAPY. Jedyne, co jest pewne, to niepewność” i zbiorowa prezentacja artystów z Chile i Argentyny zatytułowana „6,7 GB. Wystawa z pigułki” kuratorowana przez Inés R. Artolę. Na pierwszej z tej wystaw będzie można wejść z pracą w bezpośredni kontakt fizyczny, gdyż podstawą działania instalacji jest jej interakcja z widzem. Natomiast na ostatniej wystawie na Dzień Wolnej Sztuki wybraliśmy cykl fotografii Cecilii Reynoso, przedstawiający życie pewnej argentyńskiej rodziny.
Zapraszamy!
Wstęp wolny!
Organizator:
Partnerzy medialni:
Tags: dzień wolnej sztuki