MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

widok instalacji

Tańcząc na dachu mojego domu

plakat wystawy

Lucim żyje

widok ekspozycji

2009-03-20 - 2009-06-07 Views: 2828 archiwum, Wystawy

Nów | Angelika Markul

20 marca – 7 czerwca 2009

kuratorka Joanna Zielińska

Angelika Markul jest jedną z najciekawszych artystek młodego pokolenia, która debiutowała w Polsce wystawą Sen Muchy w Galerii Foksal (2006).  W Toruniu, z okazji otwarcia CSW (2008), prezentowała swoją spektakularną rzeźbę z piany Iceberg.

Markul korzysta z niezwykle charakterystycznego repertuaru form: łączy obrazy wideo z  instalacjami, do których  budowy używa szkła, drewna, czarnej folii, lamp o drażniącym oczy świetle, czy przemysłowych wentylatorów. Poszczególne elementy, tworząc nowe konfiguracje, wciąż powracają w jej pracach, na odmiennych zasadach organizując przestrzeń. Wystawa w toruńskim CSW będzie szeroką prezentacją prac Angeliki Markul. Przestrzeń Centrum stanie się gigantyczną instalacją, na którą składać się będą starsze prace wideo, rzeźby oraz praca site specific, zaprojektowana do największej sali ekspozycyjnej.

Tytuł wystawy Angeliki Markul pochodzi od fazy księżyca. W nowiu księżyc niewidoczny jest z ziemi. Okres ten opisywany jest we wszystkich kulturach jako wyjątkowo szczęśliwy – to czas oczyszczenia, równowagi, przemiany, czas „zasiewu ziarna”. W pracach Angeliki Markul paradoksalnie nie znajdziemy ani równowagi, ani ukojenia. Ten niezwykle sensualny świat, jaki kreuje artystka, jest niepokojący, momentami odpychający; to świat na granicy rozpadu, od którego odwracamy wzrok. Artystkę fascynują miejsca lepkie od brudu i pokryte warstwami śniegu. Oko kamery prowadzi nas w zakamarki „uśpione” przez czas, przez pozornie opuszczone przestrzenie strychu, gdzie stajemy się świadkami mikro katastrof…  Poruszając się w tym świecie, widz zmuszony jest oprzeć się na zmysłach i intuicji. To, co realne, miesza się z irracjonalnymi, przeskalowanymi i często spreparowanymi przez Markul krajobrazami, które zamieszkują zamknięte w pułapce miejsca egzotyczne rośliny i zwierzęta. Filmowe zdarzenia osadzone zostają w radykalnie zakomponowanej, wręcz teatralnej przestrzeni – oświetlonej bladym migotliwym światłem, otoczonej przez „lateksowe” formy i dyszące wentylatory.

Angelika Markul urodziła się w Szczecinie, od 1997 r. mieszka i pracuje w Paryżu. W 2003 roku otrzymała dyplom Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts w Paryżu w pracowni multimedialnej Christiana Boltanskiego. Współpracuje z paryską Galerie Frédéric Giroux. i Kewenig Galerie w Kolonii. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in.  w Paryżu ( Fondation Cartier, Museum d’Art Moderne Contemporain de la Ville de Paris, Méta Zone, MK2 Bibliotheque, Museum Luxembourg , Grand Palais du Louvre, Hudson au Grand Palais,  Theatre National de Chaillot, Teatr Chatelet,  Cosmic Galerie a Paris,  Galerie Frédéric Giroux), a także w Castello di Rivoli, Museo d’Arte Contemporanea w Turynie, w Spazio Culturale La Rada w Locarno, w Kewenig Galerie w Kolonii, w Trondelag Senter for Samtidskunst w Trondheim,  w Substitut w Berlinie, na  ART BRUSSELS 2007,  w Galerie Salvador Diaz w Madrycie,  w Musée BankART LIFE a Yokohama w Japonii,  w warszawskiej Galerii Foksal, w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz w CSW Znaki Czasu w Toruniu (instalacja ICEBERG, prezentowana 13-14 czerwca 2008, podczas inauguracji instytucji).

 

 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • widok ekspozycji
  Nów, fot. Wojtek Olech, CSW Toruń 2009
 • plakat wystawy
  Nów

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń