MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

zwycięska fotografia

Historia World Press Photo

zdjęcie pracy

FRAGMENTY

2009-02-06 - 2009-03-01 Views: 1265 archiwum, Wystawy

Long Gone, Susan Philipsz

6 lutego – 1 marca 2009

Projekt Long Gone tworzą dwie wzajemnie dopełniające się instalacje, które poprzez formę śpiewanych przez artystkę a capella piosenek, przywołują widma przeszłości. Prace Philipsz to intymne, pełne nostalgii i czułości lamenty nad pustką pozostawianą przez tych, którzy odchodzą.

 
Instalacje, umiejscowione na zewnątrz budynku CSW w Toruniu oraz wewnątrz przestrzeni ekspozycyjnej, balansują na granicy między osobistym wyznaniem a wypowiedzią publiczną. Dźwiękowa interwencja w przestrzeń przywołuje nie tylko nową, melancholijną poetykę miejsca.  Swoiste requiem dla minionych bohaterów odsyła nas w przeszłość, a historyczne odniesienia służą wywołaniu ducha minionego czasu. Każda przestrzeń publiczna nosi piętno historii, jest nią naznaczona – Philipsz, poprzez subtelną, niejednoznaczną grę z odbiorcą, ukazuje nowe konteksty miejsc, które na co dzień pozostają niezauważone. Widma przekraczają granicę pomiędzy materią, a tym, co ulotne, między aktywnością i pasywnością, ale również pomiędzy prywatnym i publicznym.„Jestem zainteresowana przestrzennymi właściwościami dźwięku i sposobami, w jakie dźwięki określają architekturę. Niezwykle istotny jest dla mnie również emocjonalny i psychologiczny wpływ piosenek na odbiorców, a także ich zdolność do wywołania wspomnień, wznoszenia samoświadomości na wyższy poziom i odczuwania otoczenia.”
Susan Philipsz

Long gone
Syd Barrett

Odeszłam już tak dawno już
tak dawno już. Im wspanialsi się zdają
tym większa jej dłoń, aż traci to sens
Dlatego odeszłam już stąd.

Róża
Anonim

Wstawaj i walcz i walcz
musimy rozstrzygnąć ten spór
Wstawaj i walcz i walcz
musimy toczyć tę walkę
O Karolu Liebknecht musimy rozstrzygnąć ten spór
O Różo Luksemburg!
To będzie nasza przysięga
Nie obawiamy się, nie my
Chociaż stajemy do bitwy
Nie obawiamy się, nie my
Bo racja po naszej jest stronie
O Karolu Liebknecht musimy rozstrzygnąć ten spór
O Różo Luksemburg!
To będzie nasza przysięga

Susan Philipsz urodziła się w  1965 roku w Glasgow, w Szkocji; obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jej prace prezentowano na wielu wystawach międzynarodowych, m.in. na  Manifesta 3, w  Ljubljanie, w 2000 r.; w  Irish Museum of Modern Art, Dublin, Irlandia (2001); w Muzeum Sztuki Współczesnej, Lyon, Francja (2002); w Kunstverein Arnsberg, Niemcy (2004); w Hamburger Bahnhof, Berlin, Niemcy (2004); w Westfalischer Kunstverein, Munster, Niemcy (2004); oraz w Ikon Gallery, Birmingham, Anglia (2004).

Współpraca:
Centro Galego de Arte Contemporánea, Santiago de Compostela, Galicia, Spain

logotyp parnetra
Kurator:
Daniel Muzyczuk
  • Susan Philipsz, Long gone
  • instalacja dźwiękowa
    Susan Philipsz, Long gone
  • instalacja dźwiękowa
    Susan Philipsz, Long gone
  • instalacja dźwiękowa
    Susan Philipsz, Long gone

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń