MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Grudniowe spotkania w Czytelni

JA CI POKAŻĘ… ROSYJSKIE BAJKI

2018-11-15 - 2018-12-07 Views: 2895 Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa w Koszycach / Labirynt. Prace z kolekcji CSW w Toruniu

Kiedy: 15 listopada – 7 grudnia 2018
Gdzie: Kulturpark Koszyce, Słowacja

Kurator: Krzysztof Białowicz

Artyści: Mirosław Bałka, Andrzej Banachowicz, Massimo Bartolini, Stanisław Borysowski, Krzysztof Gliszczyński, Piotr Grabowski, Marcelina Gunia, Andrzej Guttfeld, Marek Kijewski, Leszek Kiljański, Michał Kokot, Szymon Kobylarz, Ireneusz Kopacz, Jerzy Kosałka, Jarosław Kozłowski, Sebastian Krzywak, Ryszard Krzywka, Sebastian Kubica, Maciej Kurak, Paweł Lewandowski-Palle, Andrzej Maciej Łubowski, Zbysław Marek Maciejewski, Jacek Malinowski, Małgorzata Malinowska, Angelika Markul, Manuel Ramirez Martinez, Krzysztof Mazur, Krystyna Piotrowska, Andrzej Prokopiuk, Bogdan Przybyliński, Vojislav Radovanović, Józef Robakowski, Leon Romanow, Max Skorwider, Józef Słobosz, Ryszard Wietecki,  Krzysztof Zieliński, Włodzimierz Zakrzewski

Na wystawie Labirynt w galerii Bravo zaprezentowany zostanie zestaw prac z kolekcji toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej. Kolekcja jest tworzona od momentu powstania tej instytucji, czyli od 2008 roku. Koncepcja wystawy polega na oprowadzeniu widza po współczesnych trendach w sztuce, koncentrując się głównie na instalacjach, obiektach, malarstwie i grafice. Mamy tu do czynienia z obserwacją świata, balansowaniem pomiędzy przestrzenią trójwymiarową a obrazowaniem, które nie wychodzi poza powierzchnię płótna czy papieru. Prace kontrastują ze sobą i prowokują widza do szukania między nimi powiązań. Wystarczy zestawić ze sobą instalację Naked flame Piotra Grabowskiego i kameralny obraz Marceliny Guni, lub ekspresyjną „inscenizację” Szymona Kobylarza i oniryczne płótno Vojislava Radovanovicia.

Koncepcja wystawy łączy klasycznie rozumiane dzieła sztuki (np. malarstwo Marka Zbysława Maciejewskiego, Andrzeja Guttfelda) z eksperymentem artystycznym, opartym na swoiście rozumianym ryzyku (np. instalacja Mirosława Bałki). Subtelnym zadrażnieniem przestrzeni ekspozycyjnej wydają się być dwa filmy wideo Angeliki Markul i Massimo Bartoliniego, które można traktować jak zakładkę do książki – są z pozoru neutralne i dają wytchnienie, ale jednocześnie porządkują drogę po labiryncie.

Tytułowy Labirynt to także zbiór doznań i wyborów. Czasami wydaje nam się, że kroczymy po właściwej drodze, a innym razem jesteśmy zagubieni i czujemy się więźniami, którzy nie mają możliwości wydostania się na zewnątrz. Ważnym wątkiem wystawy jest również refleksja nad tematyką przemijania i fikcyjnej dewaluacji sztuki. Zestawiając ze sobą dzieła, które powstały w różnych okresach i które często dzieli kilkadziesiąt lat, kurator stara się wyszukać ich wzajemne inspiracje.

Na wystawie zobaczymy prace 38 artystów.

  • Bogdan Przybyliński
  • Szymon Kobylarz
  • Jarosław Kozłowski
  • Kijewski i Kocur
  • Ireneusz Kopacz
  • Krystyna Piotrowska
  • Krzysztof Mazur
  • Paweł Lewandowski Palle
  • Piotr Grabowski
  • Vojislav Radovanovic

 

 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń