MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

1 listopada – CSW nieczynne

Wystawa / KOŚCI WSZYSTKICH LUDZI

przedluzenie

2016-09-30 - 2016-11-13 Views: 5238 Dla dzieci i rodzin, Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Wystawa / IT’S ALWAYS TEA-TIME. Międzynarodowa wystawa ilustracji

30.09–13.11.2016
Kuratorka: Viive Noor
otwarcie wystawy:
30 września, 19:00

Idea wystawy inspirowana jest książką Lewis’a Carroll’a „Przygody Alicji w Krainie Czarów”.

W 2015 roku minęło 150 lat od momentu wydania tej kultowej powieści dla dzieci. Rocznica stała się dla Viive Noor, estońskiej artystki i kuratorki,  pretekstem do stworzenia międzynarodowego projektu wystawienniczego. Na zaproszenie kuratorki wystawy odpowiedziało 72 współczesnych ilustratorów, pochodzących z 16 krajów, w tym z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Węgier, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Każdy z grafików na bazie wybranego motywu z książki, stworzył swoją własną, autorską wersję przygód Alicji.

Ujrzymy więc interpretacje portretów Alicji, Królowej Kier, Szalonego Kapelusznika czy Szaraka Susła, zobaczymy, jak Alicja wpada w głąb króliczej nory i zajrzymy przez dziurkę od klucza do najwspanialszego ogrodu na świecie. Poza różnorodnością stylistyczną pokazywanych prac, wystawę charakteryzuje także wielość technik artystycznych  – zaprezentujemy prace powstałe w technice kolażu, rysunku, litografii, w druku cyfrowym, a  także malarstwo olejne, czy akwarele.

Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w październiku ubiegłego roku w Estońskim Centrum Literatury Dziecięcej w Tallinie. Jej atrakcyjność wizualna i odwoływanie się do uniwersalnej symboliki, zawartej w książce Lewis’a Carroll’a, pozwala dotrzeć do każdego widza, bez względu na wiek, preferencje estetyczne, wiedzę na temat sztuki, czy znajomość treści tej kultowej powieści.

Viive Noor

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie. Znana i ceniona ilustratorka książek. Jest członkiem zarządu Estońskiego Związku Grafiki Projektowej, gdzie przewodniczy sekcji grafiki i książki. Obecnie jest dyrektorem Estońskiego Centrum Literatury dla Dzieci. Od 2003 roku organizuje Tallińskie Triennale Ilustracji, na którym występuje w roli kuratorki. Jej prace graficzne są w  zbiorach m.in. National Library of Estonia Art Collection,  Hiroko Mori & Stasys PhotoMuseum czy Estońskiego Centrum Literatury Dziecięcej.

 

  • 001
  • 002
  • 003
  • 004
  • 005
  • 006
  • 007
  • 008

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń