MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Konferencja "Corrida – kontrowersyjne projektowanie"

Konferencja „Corrida – kontrowersyjne projektowanie”

Plakat akcji zaadoptuj mozaikę

Zaadoptuj mozaikę! / TORMIAR

plakat Tormiaru - Festiwalu Architektury i Wzornictwa

Opublikowano: 29 maja 2014 Views: 1568 Festiwale, Sztuka, TORMIAR

TORMIAR – Festiwal Architektury i Wzornictwa

Edycja I: Rehabilitacja Wyobraźni

kuratorzy: Marta Kołacz, Cezary Lisowski, Piotr Lisowski, koordynacja: Żaneta Sarnecka

wernisaż: 26 czerwca 2014 r., wystawy: 26.06-21.09 2014 r.
główny weekend festiwalowy 26.06-01.07 2014 r.

W piątek, 26 czerwca rozpocznie się pierwsza edycja toruńskiego Festiwalu Architekty i Wzornictwa – Tormiar. Tegoroczna odsłona poświęcona będzie polskiej architekturze wnętrz powstałej w II polowie XX wieku (głównie w czasach PRL). Celem Tormiaru jest pokazanie tej “architektury tamtych czsów” i jej twórców w perspektywie artystycznej, a także społeczno-historycznym kontekście. Przykład Torunia stanowić będzie punkt wyjścia do dyskusji na temat obecnego postrzegania dokonań poprzednich pokoleń w dziedzinie projektowania. Na program festiwalu złożą się dwie wystawy, ogólnopolska konferencja naukowa, warsztaty edukacyjne, projekcje filmowe, architektoniczne oprowadzania po mieście, a także spotkania z projektantami, architektami i historykami dizajnu.

Rehabilitacja wyobraźni – hasło tegorocznego festiwalu odnosi się do apelu projektanta i teoretyka Andrzeja Pawłowskiego, który zwraca uwagę, że architektura i wzornictwo nie są tylko “gotowymi do skonsumowania” obiektami lecz powinna im towarzyszyć wspólna, twórcza aktywność, która zastąpi dotychczasową bierność użytkowników. Potrzeba “rehabilitacji” wydaje się być aktualna szczególnie dziś, gdy przeminęły dawne mody, a projekty poprzednich pokoleń spotykają się z niezrozumieniem i nie są doceniane przez odbiorców.

Koncepcje i teorie, które wpłynęły na sposób projektowania w czasach PRL, a także transformacji ustrojowej, to obszar mało znany w powszechnej świadomości. Często powoduje to niedocenienie realizacji z tamtych czasów. Dziś, gdy na naszych oczach znikają kolejne obiekty, przywracanie wiedzy o autorach tych często unikatowych zespołów, popularyzacja zjawisk związanych z projektowaniem, wydają się niezwykle istotne. Trwająca obecnie dyskusja nad powojennym wzornictwem i architekturą koncentruje się głównie wokół realizacji w dużych ośrodkach miejskich. Na odkrycie wciąż czekają projekty, które powstały w mniejszych miejscowościach, takich jak Toruń, oraz ich twórcy, którzy w czasach braków materiałowych oraz nakazów normatywnych zmagali się z zastaną rzeczywistością. Stąd właśnie pomysł na formułę Festiwalu Tormiar.

Na program festiwalu złożą się dwie wystawy, które prezentowane będą w przestrzeni CSW – Toruńska Architektura Wnętrz 1945-2000 a także II Indywidualna wystawa Franciszka Michałka. Pierwsza z nich obejmie przykłady wnętrz zaprojektowanych i zrealizowanych w drugiej połowie XX wieku w Toruniu, a więc w okresie obejmującym socrealizm, następujące po sobie etapy powojennego modernizmu, oraz postmodernizm lat transformacji ustrojowej. Druga wystawa odkryje na nowo Franciszka Michałka, toruńskiego plastyka, który pozostawił po sobie niepokazywany nigdzie wcześniej zbiór ok 600 projektów dedykowanych lokalnym wnętrzom. Uzupełnieniem wystaw będą specjalnie przygotowane przestrzenie sali edukacyjnej z czytelnią, oraz kina, pełniącego rolę festiwalowego audytorium.

Tags: , , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń