MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

bajki

Wrześniowe BAJKI Z RZUTNIKA

Julieta / Seans + spotkanie z Adamem Krukiem

2016-08-23 - 2016-09-15 Views: 3146 planowane, Strona główna, Sztuka, Wystawy, wystawy

Skyway / Joachim Fleischer

Joachim Fleischer
Skanowanie / Scannings
23.08–15.09.2016
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Wały Gen. Sikorskiego 13

 

  • T-DSC_0080
  • T-DSC_0079
  • Joachim Fleischer: Skanowanie / Scannings

Instalacja świetlna Skanowanie Joachima Fleischera zbudowana jest z zaledwie kilku elementów – zawieszonych w przestrzeni lamp i prostych brył z przezroczystego pleksiglasu i drucianych siatek. Jednakże, gdy instalacja zostaje uruchomiona, a oświetlone obiekty obracają się wokół własnej osi, wydarza się coś zaskakującego. Ich półprzezroczysty cień zaczyna żyć swoim własnym życiem. I nie jest to już właściwie cień, lecz ruchomy obraz, bo wiszący obiekt stanowi rodzaj klatki filmowej, rzutującej na ścianę projekcję. Projekcję, która wydaje się bardziej rzeczywista niż sam, niemal niewidoczny, obiekt.

Świetlne instalacje Fleischera urzekają dyskretnym minimalizmem. Żyjemy w świecie zalanym fotografią, obrazami telewizyjnymi, wideo i filmami, więc tym bardziej zaskakujące jest, jak silnie oddziałuje na naszą psychikę ten prosty zabieg wykreowany przez artystę. Może dlatego, że gra poruszających się cieni budzi w nas pierwotny niepokój? Dla naszego mózgu i naszej percepcji to dużo bardziej realne i prawdziwe niż obrazy migające na ekranach telewizorów czy komputerów. Mimo iż świetnie zdajemy sobie sprawę, że to tylko cienie, to jednak gdzieś w głębi czujemy zagrożenie, uruchamia się nasza wyobraźnia.

Johannes Fleischer (ur. 1960, Niemcy) ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Stuttgarcie w 1989 roku. W swojej twórczości artystycznej zajmuje się światłem, które jest dla niego zarówno materiałem, jak i tematem prac – obiektów, instalacji świetlnych, performansów. Artystę szczególnie interesuje najczystsza forma tego medium – światło białe. W latach 2007–2011 pracował jako wykładowca na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Obecnie jest dyrektorem artystycznym i kuratorem Festiwalu Światła „Aufstiege” („Wzloty”) 2016 w kulturalnym regionie Stuttgartu. Więcej informacji na stronie inernetowej artysty: www.joachimfleischer.de

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń