MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat 2. edycji Wolnej Soboty

WOLNA SOBOTA vol. 2 / Dzień dla kobiet w...

Katarzyna Jeżowska, Przedmioty i wystawy - cuda niewidy, a postęp gospodarczy PRL-u

PRZEprojekt: POZA AKADEMIĄ: Katarzyna Jeżowska, Przedmioty i wystawy: cuda...

Plakat warsztatów i wykładu Katarzyny Jeżowskiej

Opublikowano: 17 kwietnia 2013 Views: 1828 Projekty, PRZEprojekt

PRZEprojekt: POZA AKADEMIĄ | Katarzyna Jeżowska – Strach przed interpretacją, czyli kurator wśród rzeczy

piątek, 19 kwietnia 2013 r., godz. 13.00, wstęp wolny!
liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: labsen@csw.torun.pl

Warsztaty towarzyszące wykładowi Przedmioty i wystawy: cuda niewidy, a postęp gospodarczy PRL-u (czwartek 18.04) mają stać się miejscem krytycznej dyskusji dotyczącej tego w jakim celu oraz w jaki sposób design jest pokazywany.

Wstępem do pracy nad niewielkim zadaniem kuratorskim będzie przyjrzenie się współczesnym kontekstom wystawienniczym oraz wystawom, które proponują inne, choć nie zawsze nowe, metody prezentacji designu, m.in. poprzez pokazanie procesu projektowego, demonstrację działania obiektów, tworzenie otoczenia, w które zwiedzający może wejść, a także wykorzystanie zmysłów dotyku i słuchu. Porozmawiamy także na temat strachu przed interpretacją oraz roli tekstu pisanego. Wspólnie zastanowimy się nad alternatywnymi narracjami dla wystaw projektowych, w których przedmiot jest pretekstem do szerszych rozważań na temat polityki, kultury, tożsamości narodowej etc.

Grupa około 10 osób (idealnie ze znajomością języka angielskiego ze względu na pracę z tekstem)

Kasia Jeżowska – kuratorka wystaw i autorka tekstów związanych z dizajnem, w których bardziej interesują ją konteksty i znaczenia niż przedmioty. Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Curating Contemporary Design na Kingston University we współpracy z Design Museum w Londynie. Przez prawie dwa lata przygotowywała wystawy i konferencje w Zamku Cieszyn. Współkuratorka instalacji „Innovation Greenhouse” w Victoria & Albert Museum podczas London Design Festival 2010 i dobrze odebranej wystawy „Design Faction” pokazanej podczas Łódź Design Festiwal 2011 i urodzinowej konferencji w Cieszynie. Od niedawna prowadzi zajęcia ze studentami Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu „Młoda Polska” oraz Design History Society. Obecnie przygotowuję pracę doktorancką na Royal College of Art w Londynie dotyczącą polskich wystaw przemysłowych po roku 1945.

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń