MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat akcji PRZEprojekt 3.0 szuka współtwórców

PRZEprojekt 3.0 szuka współtwórców!

Zoharum - AQUAVOICE, BISCLAVERET, AB INTRA

:audioskopia: #8 Zoharum: AQUAVOICE | BISCLAVERET | AB INTRA

Dyskusja o sztuce współczesnej w przestrzeni publicznej Torunia

Opublikowano: 24 lutego 2014 Views: 2427 Projekty, PRZEprojekt

PRZEprojekt: Dyskusja o sztuce współczesnej w przestrzeni publicznej Torunia

środa, 26 lutego 2014 r., godz. 18.00

Zapraszamy na dyskusję o sztuce prezentowanej w przestrzeni Torunia. Terminem tym może być określane każde dzieło sztuki stworzone do otwartych, ogólnodostępnych miejsc. Prace te mogą przybierać różne formy (rzeźba, np. jako pomnik, instalacja, mural, grafitti, wlepka, plakat, happening), a także różny stopień społecznego zaangażowania, w zależności choćby od mecenatu i kontekstu powstania. Niektóre dzieła mogą mieć potencjał polityczny czy krytyczny, inne mogą być tylko formą estetyzacji przestrzeni.  Jaki wpływ na mieszkańców  i tkankę miejską ma funkcjonująca w Toruniu sztuka? Jak widzimy rolę zarówno klasycznych pomników, jak i drobnych interwencji? Czy sztuka stanowić może środek do polepszania jakości życia mieszkańców?

PRZEprojekt: Nowe propozycje to kolejna odsłona projektu. W 2014 roku chcemy skoncentrować się na zagadnieniach podejmujących problem sztuki w przestrzeni publicznej i wokół tego tematu rozwijać dyskusję oraz nasze działania. Koncepcja „propozycji” odnosi się do poplenerowej wystawy z 1971 roku zorganizowanej w toruńskim BWA, prezentującej projekty pomników i dekoracji miasta z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika (1973), określanych roboczo jako „propozycje dla Torunia”.

W dyskusji wezmą udział:

Rafał Góralski 

Artysta, członek grupy artystycznej Galeria Rusz (wraz z Joanną Górską) specjalizującej się w kreowaniu i prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej. Od 1999 roku artyści prowadzą w Toruniu galerię bilbordową, gdzie pokazują własne prace. Jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym bilbordzie. Artyści byli wielokrotnie nagradzani i otrzymywali stypendia twórcze, brali udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Adam Popielewski

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; od 1999 r. związany z Wydziałem Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy; w latach 90. główny architekt wojewódzki w Bydgoszczy, były członek tamtejszego Samorządowego Kolegium Odwoławczego; w latach 1995–2000 członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej; były przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Bydgoszczy; od 2007 r. architekt miasta Torunia; członek SARP, architekt IARP, członek Polskiej Izby Urbanistów.

Maria Niemyjska

Historyczka sztuki, prezes zarządu fundacji smacznego!, współtworzy Obserwatorium Miejskie – cykliczną imprezę artystyczną w przestrzeni publicznej, kuratorka cyklu wystaw Laboratorium sztuki w Galerii Wozownia w latach 2010-2014, autorka wielu tekstów o sztuce współczesnej w czasopismach artystycznych (m.in. Artluk, Exit, Rita Baum) oraz katalogach wystaw. Przygotowuje pracę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat sztuki polskiej lat 60 i 70 XX w.

Marcin Zalewski 

Student etnologii i antropologii kulturowej na UMK w Toruniu (przygotowuje się do doktoratu na temat antropologii przestrzeni wspólnych na prowincji), absolwent dziennikarstwa. Wśród aktywności na pierwszy plan wychodzą projekty dotyczące zaniedbanych przestrzeni publicznych, dryfu oraz miejskości. Przeciwną częścią pracy jest aktywność dziennikarsko – krytyczna („Res Publika Nowa”, „Artluk”, screenagers.pl, „Musli Magazine”), w większości na tematy muzyczne.

Łukasz Wróblewski 

Z wykształcenia politolog o specjalności samorządowej. Z zawodu project manager. Z wyboru i misji animator kultury i społecznik. Były szef toruńskiego WOŚP i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Światła SKYWAY. Rozdarty pomiędzy swoją działalnością gospodarczą i pracą dla lokalnego środowiska organizacji pozarządowych.

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń