MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Plakat Festiwalu Pole Widzenia 2

Pole Widzenia 2 / Festiwal Animacji i Nowych Mediów

plakat III Konferencja Naukowa Sztuki Nowoczesnej w Toruniu

Szpetne w sztukach pięknych. Brzydota, deformacja i ekspresja w...

Plakat Festiwalu Pole Widzenia 2

Opublikowano: 30 sierpnia 2009 Views: 2983 Festiwale, POLE WIDZENIA, Sztuka

Program Festiwalu Pole Widzenia 2

03.09.2009 (czwartek)

17.00–19.00 / Panel plazmowy w holu głównym CSW
Zapętlona prezentacja animacji zakwalifikowanych do konkursu 329

Projekt 329
Ekran plazm bezszwowych o powierzchni  ok. 4 m kw. zawieszony w centralnym miejscu holu CSW będzie miejscem prezentacji animacji przygotowanych przez młodych twórców – studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Ten zestaw projekcji  będzie nosił tytuł 329, co nawiązuje do proporcji ekranu – 32×9. Animatorzy będą zmagać się z trudną, panoramiczną kompozycją w ramach przygotowanego konkursu, którego nagrodą  będzie  3827  zł, co stanowi powierzchnię panelu plazmowego podaną w milimetrach kwadratowych.

19.00–20.00 / Kino Centrum
Otwarcie festiwalu
Dawid Marcinkowski – prezentacja interaktywnego projektu Sufferrosa
Sufferrosa to wielowymiarowy, audiowizualny,  interaktywny kolaż nawiązujący do filmu Alphaville Jean-Luca Godarda (1965). Sufferrosa czerpie z amerykańskiego czarnego kryminału, kina niemego i estetyki wideoklipu. Surrealistyczna, pełna klisz fabuła jest pretekstem do refleksji na temat kultu młodości oraz strachu przed śmiercią w dzisiejszym świecie. Świecie, który zaczyna gwałtownie się starzeć.

Prezentacja projektu interaktywnego na 3 piętrze CSW w dniach 03 – 05.09.

20.30–22.00 / Kino Centrum
Aleksander Janicki – prezentacja projektu artystycznego
Człowiek z kamerą – teraz połączony z projekcją filmu Dżigi Wiertowa z 1929 r.

Człowiek z kamerą  to wyjątkowy film Dżigi Wiertowa, awangardowego artysty radzieckiego, prekursora dokumentu i filmu publicystycznego. Ta nowatorska produkcja zaliczana jest do najbardziej innowacyjnych i inspirujących filmów ery kina niemego. Dynamiczna kompozycja nasuwa skojarzenia ze współczesnymi klipami muzycznymi. Obraz ten jest     filmowym portretem Moskwy, Odessy i Petersburga – portretem metropolii nowoczesnej i zmechanizowanej – pełnej zgrzytów, pisków i energii.
Człowiek z kamerą – teraz  – to intrygujące dzieło nasuwa pytanie, gdzie jesteśmy dziś, po 80 latach od premiery filmu Wiertowa. Szukanie odpowiedzi na tak postawione pytanie w kontekście idei i formy dzieła radzieckiego artysty jest istotą projektu Aleksandra Janickiego. Stosując współczesne środki filmowe, a zarazem i podążając kompozycyjnym tropem filmu Wiertowa, projekt Człowiek z Kamerą – teraz stawia sobie za cel stworzenie obrazu współczesności równie uniwersalnego i intrygującego jak dzieło wizjonera sprzed lat.
20.00–23.00 / Instalacja multimedialna na tarasie CSW
Zapętlona prezentacja multimedialna Aleksandra Janickiego
Metatekst zobrazowany, czyli rondo w kwadracie dachu.

Instalacja Aleksandra Janickiego składa się z czterech pozornie nie związanych ze sobą projekcji. Każdą z nich można oglądać osobno, jako autonomiczne dzieło. Mimo, że stanowią odrębne całości, dramaturgicznie domknięte, każdy z obrazów jest fragmentem większej kompozycji. Elementem integrującym jest topografia przestrzeni projekcyjnej: cztery ekrany rozstawione na planie kwadratu na dachu CSW. Układ przestrzenny aranżacji determinuje odbiór pracy, tworząc narracyjne continuum w formie ronda.

04.09.2009 (piątek)

15.00–16.30 / Kino Centrum
WRO LAB ON TOUR –  Warsztaty multimedialne dotyczące sztuki interaktywnej
(Sesja 1) Prowadzący Paweł Janicki

Ilustrowany materiałami wideo wykład, omawiający wybrane, realizowane przez WRO Art Center projekty korzystające ze strategii i technologii interaktywnych (performances, instalacje). Wykład o otwartej formule będzie propozycją nie tylko dla osób zainteresowanych praktycznymi działaniami warsztatowymi (dla nich będzie on wstępem do późniejszych aktywności), ale też dla wszystkich ciekawych tego, w jaki sposób i w jakim celu twórcy medialni dokonują przetworzeń dostępnej im technologicznej infrastruktury.

17.30–18.00 / Panel plazmowy w holu głównym CSW

Zapętlona prezentacja animacji zakwalifikowanych do konkursu 329

19.00–21.00 / Kino Centrum   
Zbigniew Rybczyński – prezentacja retrospektywy, prelekcja, otwarcie wystawy.

Wystawa Zbigniewa Rybczyńskiego Traktat o obrazie gromadzi obrazy filmowe i elektroniczne artysty oraz szkice, rysunki, obliczenia i wykresy ukazujące jego drogę twórczą do nowej syntezy obrazu, łączącego fotograficzny realizm dzisiejszych mediów z głębią reprezentacji rzeczywistości właściwą wielkim mistrzom renesansu.

20.00–23.00 / Instalacja multimedialna na tarasie CSW
Zapętlona prezentacja multimedialna Aleksandra Janickiego
Metatekst zobrazowany, czyli rondo w kwadracie dachu.

05.09.2009 (sobota)

12.00–13.30
15.00–16.30 / Kino Centrum

WRO LAB ON TOUR –  Warsztaty multimedialne dotyczące sztuki interaktywnej
(Sesja 2, 3)
Prowadzący Paweł Janicki
Praktyczny warsztat uczący zastosowania kilku technologii, w tym opracowanych przez Laboratoria WRO systemów śledzenia ruchu (dostępnych jako darmowe aplikacje dla komputerów Mac i PC), umożliwiających samodzielne budowanie interaktywnych instalacji i performances korzystających z kamer jako zaawansowanych systemów detekcji i monitoringu, umożliwiających wykorzystanie informacji o kształcie, ilości i kierunku poruszania się ruchomych obiektów w przestrzeni monitorowanej przez kamerę. Warsztat przeznaczony dla osób początkujących.

12.00–17.00 / Panel plazmowy w holu głównym CSW
Zapętlona prezentacja animacji zakwalifikowanych do konkursu 329

17.00–18.30 / Kino Centrum
Prezentacja animacji zakwalifikowanych do konkursu głównego
Wręczenie nagród – konkursy na animację

18.30–20.00 / Kino Centrum
Zbigniew Rybczyński – prelekcja i prezentacja filmu Kafka

20.00–21.30 / Kino Centrum
Prelekcja i pokaz audiowizualny Jarosława Kapuścińskiego

20.00–23.00 / Instalacja multimedialna na tarasie CSW
Zapętlona prezentacja multimedialna Aleksandra Janickiego

22.00 – 23.00 / Pokój z Kuchnią

Pokaz animacji Wojciecha Bąkowskiego
Koncert zespołu KOT

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń