MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

plakat do konferencji towarzyszącej festiwalowi Plaster

Konferencja „Razem czy osobno?”

Plakat Konferencja Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata

Konferencja Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata

Plakat promujący konferencję

Opublikowano: 15 czerwca 2013 Views: 2114 Konferencje, Sztuka

Neuro-historia sztuki?

20 – 21 czerwca 2013
czwartek, godz. 16.30 – 21.00
piątek, godz. 9.00 – 20.00

Uniwersytet Mikołaja Kopernika wraz z Centrum Sztuki Współczesnej w zapraszają na pierwsze w Polsce Spotkanie Naukowe „Neuro-historia sztuki?”, które odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2013.

Współczesna humanistyka pełna jest pomysłów na „nowe” podejście do problemów badawczych. Pośród wielu twórczych rozwiązań pojawiają się również te, które silnie związane są z naukami przyrodniczymi. Neuro-historia sztuki, to awangardowa perspektywa stworzona przez Johna Oniansa w 2008 roku, polegająca na włączeniu rozumienia pewnych mechanizmów neuronalnych do interpretacji dzieł sztuki.

W ramach imprezy odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem polskich badaczy specjalizujących się w neuronaukach (W. Duch, D. Folga-Januszewska, P. Podlipniak, T. Komendziński i A. Jelewska), który otworzy wykład twórcy pojęcia – prof. Johna Oniansa. Przewidziane są także warsztaty neuroestetyczne oraz konferencja naukowa, gdzie będzie możliwość zapoznania się z prowadzonymi w różnych ośrodkach w kraju badaniami na polu łączenia humanistyki i nauk ścisłych. Konferencję poprzedzi prelekcja o neuroestetyce Elisabeth de Bievre.

Celem spotkania jest przybliżenie problemu związku sztuki z technologią i biologią oraz próba odpowiedzi na pytanie o to co przesądza, że coś uznajemy za piękne. Impreza skierowana jest nie tylko do znawców sztuk pięknych, ale także wszystkich zainteresowanych kierunkiem w jakim zmierza współczesna humanistyka. Efektem współpracy naukowców, artystów, uczestników imprezy będzie manifest, który będzie stanowił próbę określenia nowych, związanych z biologią i technologiami podejściem do sztuki. Patronat merytoryczny nad imprezą objęli: Polski Komitet Narodowy ICOM, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Pełna informacja o konferencji: www.neurohistoriasztuki.umk.pl

Tags: , , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń