MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Galeria Kolekcji CSW: Jarosław Modzelewski, Gwiazda Dawida

Zakupy do kolekcji: Joachim Fleischer, Skanowanie

Opublikowano: 4 grudnia 2017 Views: 1611 Blog kolekcji, Sztuka

Zakupy do kolekcji: Natalia LL, Egzystencje I

Natalia LL, Egzystencje I, 1962/2017
fotografia analogowa, czarno-biała

 

SZTUKA KONCEPTUALNA

Cykl Egzystencji – czarno-białych fotografii analogowych – pochodzi z najwcześniejszego okresu twórczości Natalii LL. Składa się z portretów osób blisko związanych z artystką (rodziny, przyjaciół) umieszczonych w miejskim pejzażu zakamarków Bielska Białej, odznaczających się mrocznym nastrojem. Głównym motywem zainteresowań artystki w tym okresie była filozofia nurtów egzystencjalnych, lektury Sartre’a, Kierkegaarda, Camusa i poetyka kina włoskiego.
W tym okresie zauważyła również, że fotografia jako medium daje zupełnie inne możliwości prezentacji zjawisk i idei artystycznych niż malarstwo, grafika czy rzeźba. Tego rodzaju wczesne działania doprowadzą do wypracowania przez Natalię LL sztuki konceptualnej, której na gruncie polskim była jedną z prekursorek.

NIEZWYKŁOŚĆ

Dzieło Egzystencje I przedstawia siostrę artystki na tle architektury. Fotografią tą Natalia Lach (pseudonim Natalia LL został przyjęty później) zdobyła pierwszą nagrodę podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Studenckiej w Toruniu.
O samym cyklu artystka pisała następująco: „Wydawało mi się, że fotografia umożliwia zmianę zwykłej banalnej rzeczywistości w niepowtarzalne i tajemnicze zdarzenie, fenomen. Na pewno moje działania fotograficzne były próbą odnalezienia niezwykłości, niecodzienności w otaczającym świecie. Było dla mnie fascynujące, że zdawałoby się wiarygodną fotografia niezwykłość tę pokazywała w sposób bardziej pełny i bezpośredni niż np. grafika i malarstwo. Fotografię, którą wtedy uprawiałam, nazwałabym egzystencjonalistyczną.” (cytat za: www.nataliall.com).

Mateusz Kozieradzki

 

O ARTYSTCE:

Natalia LL (wł. Natalia Lach-Lachowicz) urodziła się w 1937 roku w Żywcu – studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i w 1963 roku otrzymała tam dyplom w pracowni profesora Stanisława Dawskiego. Mieszka we Wrocławiu.

 

  • Egzystencje I
  • Natalia Lach na tle swojej pracy Egzystencje I (Toruń 1962)

Zakup ze środków własnych (2017)

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń