MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Moja mama jest moim największym fanem –...

Zakupy do kolekcji: Natalia LL, Egzystencje I

Opublikowano: 4 grudnia 2017 Views: 2736 Galeria kolekcji CSW, Projekty, Strona główna, Sztuka

Galeria Kolekcji CSW: Jarosław Modzelewski, Gwiazda Dawida

Kurator: Mateusz Kozieradzki — opiekun merytoryczny kolekcji CSW

W przestrzeni hallu toruńskiego CSW przygotowana została galeria kolekcji CSW. Jest to przestrzeń, która ma charakter wystawy stałej z cyklicznie zmieniającymi się dziełami. Co trzy tygodnie na ścianie pojawiać się będzie nowy obiekt pochodzący z wieloaspektowej kolekcji sztuki CSW.
Kolekcja CSW gromadzona jest od początku istnienia instytucji. Tworzą ją obiekty o różnym charakterze: od klasycznych jak malarstwo czy rzeźba po obiekty o charakterze efemerycznym. Projekt ma przybliżyć widzom zbiory, które mimo, iż znajdują się w Toruniu, oprócz wystaw czasowych, na których są prezentowane, zwykle przechowywane są w magazynie.

Szóstą odsłoną kolekcji jest obraz Jarosława Modzelewskiego

Gwiazda Dawida, akryl na płótnie, 100 x 120 cm, 1980
Zakup w ramach Narodowego Programu Kultury Znaki Czasu (2007)

Obraz składa się z dwóch odmiennie malowanych elementów – opasanego ciemną farbą konturu Gwiazdy Dawida, której pulsujące od impastowo nałożonej szarobłękitnej farby wnętrze kontrastuje z czerwonym, równomiernie założonym barwą, tłem.

By zinterpretować obraz w jego złożoności należy pamiętać, że podwójne, przenikające się trójkąty tzw. tarczy Dawida – heksagram symbolizujący naród żydowski, judaizm, a także państwo Izrael – były używane w czasie II wojny światowej przez nazistów do piętnowania i oddzielenia Żydów od reszty ludzkości. Zmusili bowiem potomków Izraela do noszenia na ramieniu żółtej Gwiazdy Dawida, zmieniając symbol dumy w narzędzie ludobójczej polityki i w symbol hańby.

Na obrazie Modzelewskiego mamy zarówno aspekt estetycznego poróżnienia, jak i – dzięki znakomitemu malarstwu – zachętę do duchowej kontemplacji. Wydaje się więc, że pojemność semantyczna obrazu warszawskiego malarza unosi zarówno czas pogardy, jak i aspiracje, dumę oraz ideały narodu żydowskiego. Na planie metamalarskim Gwiazda Dawida wydaje się dialogiem z abstrakcyjnymi obrazami Marka Rothko, ich wyciszoną kontemplacją spraw ostatecznych. Gwiazda Dawida w malarstwie Modzelewskiego pojawiała się już w czasie studiów i jej niejasne odczytania – o ambicjach upolitycznienia obrazu – wywoływały wówczas kontrowersje (…).

Anna Markowska

Jarosław Modzelewski ur. w 1955 roku w Warszawie – studiował w latach 1975–1980 malarstwo na ASP w Warszawie, w pracowni profesora Stefana Gierowskiego, a dyplom uzyskał w 1980 roku. Członek założyciel kolektywu „Gruppa” (z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem). Jest długoletnim pedagogiem na macierzystej uczelni. Uprawia przede wszystkim malarstwo. Mieszka w Warszawie. 

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń