Krzysztof Mazur, Rama, 2005
sklejka, trzy ściski stolarskie
ODDYCHANIE
Prace toruńskiego artysty Krzysztofa Mazura charakteryzują się dużą powściągliwością formalną oraz szacunkiem wobec materii. Materiałem wyłaniającym się na pierwszy plan w twórczości rzeźbiarza jest drewno, które staje się tworzywem do kreowania obiektów o charakterze rzeźbiarskim lub rzeźb w klasycznym tego słowa znaczeniu. Mazur tworzy prace czytelne i intensywne znaczeniowo, w których oszczędność formalna inicjuje aktywność intelektualną. Drewno w obiektach twórcy żyje, „oddycha”, buduje porozumienie między światem naturalnym, a artystyczną ideą.
DYNAMIKA
Praca Rama z 2005 roku stanowi przykład pracy wydobywającej naturalne właściwości sklejki. Jest to obiekt dynamiczny, w którym rozwarstwiająca się struktura materii daje wrażenie ruchu. Mimo to całość jest mocowana metalowymi ściskami do drewna, które podkreślają wrażenie napięcia materii. Powściągliwe gesty artystyczne mówią o dynamice ludzkiej psychiki, o zmaganiach z materią życia.
O ARTYŚCIE
Krzysztof Mazur ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1984), dyplom uzyskał w pracowni rzeźby doc. B. Bieniulis-Strynkiewicz oraz prof. A. Ryszki. Od 1990 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym UMK, obecnie jako profesor UMK w Zakładzie Rzeźby. W ramach twórczości artystycznej realizuje obiekty rzeźbiarskie, aranżuje miejsca i sytuacje. Prace Mazura prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. W 1992 roku powołał i przez kilkanaście lat prowadził Fundację Praktyk Artystycznych „i…”. Jest twórcą i gospodarzem prywatnego ośrodka Kultywacji Artystycznej Planta we wsi Biskupice. Za pracę na rzecz rozwijania i upowszechniania kultury otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury.
Zakup ze środków własnych (2017).
Tags: blog kolekcji, zakupy do kolekcji