MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Zakupy do kolekcji: Joachim Fleischer, Skanowanie

Zakupy do kolekcji: Wiesław Smużny, dokumentacja instalacji symbolicznej Heliotropy

Opublikowano: 7 grudnia 2017 Views: 424 Blog kolekcji, Sztuka

Zakupy do kolekcji: Krzysztof Mazur, Rama

Krzysztof Mazur, Rama, 2005
sklejka, trzy ściski stolarskie

 

ODDYCHANIE

Prace toruńskiego artysty Krzysztofa Mazura charakteryzują się dużą powściągliwością formalną oraz szacunkiem wobec materii. Materiałem wyłaniającym się na pierwszy plan w twórczości rzeźbiarza jest drewno, które staje się tworzywem do kreowania obiektów o charakterze rzeźbiarskim lub rzeźb w klasycznym tego słowa znaczeniu. Mazur tworzy prace czytelne i intensywne znaczeniowo, w których oszczędność formalna inicjuje aktywność intelektualną. Drewno w obiektach twórcy żyje, „oddycha”, buduje porozumienie między światem naturalnym, a artystyczną ideą.

DYNAMIKA

Praca Rama z 2005 roku stanowi przykład pracy wydobywającej naturalne właściwości sklejki. Jest to obiekt dynamiczny, w którym rozwarstwiająca się struktura materii daje wrażenie ruchu. Mimo to całość jest mocowana metalowymi ściskami do drewna, które podkreślają wrażenie napięcia materii. Powściągliwe gesty artystyczne mówią o dynamice ludzkiej psychiki, o zmaganiach z materią życia.

 

O ARTYŚCIE

Krzysztof Mazur ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (1984), dyplom uzyskał w pracowni rzeźby doc. B. Bieniulis-Strynkiewicz oraz prof. A. Ryszki. Od 1990 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym UMK, obecnie jako profesor UMK w Zakładzie Rzeźby. W ramach twórczości artystycznej realizuje obiekty rzeźbiarskie, aranżuje miejsca i sytuacje. Prace Mazura prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. W 1992 roku powołał i przez kilkanaście lat prowadził Fundację Praktyk Artystycznych „i…”. Jest twórcą i gospodarzem prywatnego ośrodka Kultywacji Artystycznej Planta we wsi Biskupice. Za pracę na rzecz rozwijania i upowszechniania kultury otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury.

 

  • Rama
  • Rama

Zakup ze środków własnych (2017).

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń