MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Łucja Januszko : „The same horizon repeated at every...

Jakub Bubas: „Księgi i spisy” Andrzeja Banachowicza

Opublikowano: 18 października 2018 Views: 1536 Blog kolekcji

Olek Dudiak: „Tribute to Alexander McQueen” – akwarele Anny Halarewicz

Ceremonia nagród MTV Music Awards. Na czerwonym chodniku Joanne Germanotta powszechnie znana jako Lady Gaga. Na licznych zdjęciach paparazzich Lady Gaga pozuje w ekstrawaganckim stroju, którego autorem – podobnie jak większości stylizacji piosenkarki – jest dom mody Alexandra McQueena. Projektant pod koniec życia wyznaje, że właśnie ta artystka była jego największą inspiracją do tworzenia kolekcji.

Lee Alexander McQueen – brytyjski projektant mody, urodzony w wielodzietnej szkockiej rodzinie, był synem taksówkarza i nauczycielki. Lata swojej kariery spędził jako czołowy designer w Givenchy i Gucci. W świecie mody był znany z niekonwencjonalnych, groteskowych projektów. Niestety jego życie trwało zaledwie 41 lat – chorował na depresję i 11 lutego 2010 roku popełnił samobójstwo. Wyrazista, mroczna sztuka projektanta stała się inspiracją dla Anny Halarewicz.

Anna Halarewicz jest ilustratorką mody. Ma na koncie współpracę z magazynami „Glamour”, „Harper’s Bazaar”, „Newsweek”, „Elle” oraz „Twój Styl”.  Materiały, makijaże, twarze i spojrzenia z pokazów Horn of Plenty (2009) i Plato’s Atlantis (2010) Alexandra McQueena znalazły swoje odzwierciedlenie w serii ilustracji.

Ilustracje Anny Halarewicz to przejrzystość akwareli, niewymuszona, ale precyzyjna kreska i szczególna uwaga poświęcona detalom. Koloryt serii jest skromny, ale wymowny. Oscyluje głównie na spektrum czerni, czerwieni i turkusu. Przewijają się również nuty umbry, sieny i rozwodnionego fioletu.

W jednym z wywiadów Anna Halarewicz o swojej technice mówi: „Podoba mi się lekkość i bezbłędność pierwszej, nałożonej plamy, której nie da się już cofnąć, a ja lubię techniki nieprzewidywalne, nie znoszę się nudzić… Chodzi o to, żeby dwoma pociągnięciami kreski oddać istotę pokazu.”

Do kolekcji sztuki CSW trafiły 3 ilustracje artystki.

  • Anna Halarewicz, Tribute to McQueen
  • Anna Halarewicz, Tribute to McQueen
  • Anna Halarewicz, Tribute to McQueen

 

Tags:

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń