MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Anna Skoczek – Kwiat wiśni i czerwona fasola [recenzja]

KINO DLA SENIORA – cykl filmoznawczy dla dorosłych

Opublikowano: 5 sierpnia 2016 Views: 2631 Kino Centrum, Projekty, Strona główna, Sztuka, Wydarzenia

DNI TURECKIE W CSW

/ 08–11.09.2016

W ramach pożegnania wystawy prezentującej sztukę współczesnych artystów tureckich CZYSTE WODY, którą oglądać można już tylko do 19 września, zapraszamy do CSW na serię spotkań poświęconych kulturze Turcji. Będzie okazja do tego, aby spotkać się z belit sağ, artystką pochodzącą z Turcji, która w kinie CSW zaprezentuje swój film, w bezpośredni sposób nawiązujący do ostatnich wydarzeń w tym kraju, a także z Bartoszem Reetzem, polskim producentem filmowym, który jest miłośnikiem i znawcą tureckiej kinematografii. Gościem Czytelni będzie również Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, z którym porozmawiamy o sytuacji społecznej w Turcji i wpływie polityki na codzienne życie w tym kraju  dyskusję poprowadzi znany dziennikarz Max Cegielski, autor książki Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu. Dla kinomanów przygotowaliśmy Miniprzegląd kina tureckiego.

/ 08.09.2016, czwartek
godz. 18:00

DNI TURECKIE w CSW: TERYTORIA SZTUKI.
Spotkanie z belit sağ i Bartoszem Reetzem, połączone z projekcją filmów.

WSTĘP WOLNY

Spotkanie z belit sağ, turecką artystką mieszkającą w Amsterdamie, która zaprezentuje swoją nową pracę, stworzoną w ramach wystawy Czyste wody. Gościem spotkania będzie także Bartosz Reetz – producent filmowy, znawca i miłośnik kinematografii tureckiej. Spotkanie zainauguruje nowy cykl Centrum Sztuki Filmowej, poświęcony sztukom audiowizualnym i ich peryferiom w kontekście różnych miejsc na mapie świata. Oprócz pracy artystki belit sağ zobaczymy również dwa filmy krótkometrażowe:

„Dağınık Yatak” („Niezasłane łóżko”), reż. Eytan İpeker.
Koprodukcja turecko-polska z udziałem Nazan Kesal (znanej m.in. z filmów Nuriego Bilge Ceylana „Uzak” i „Klimaty”) oraz Zeki Demirkubuza („Fatum”). O kulisach realizacji projektu opowie producent, Bartosz Reetz.

„Yokus” („Wzniesienie”), reż. Mehmet Can Mertoglu
Debiut reżysera, którego tegoroczna produkcja „Album” została nagrodzona na festiwalach w Cannes, Sarajewie i Jerozolimie

„Never Shall I Complain” („Nigdy nie będę narzekać”) reż. Okan Avci

belit sağ

Praca pod tytułem „The one who comes today and stays tomorrow” składa się z fragmentów nagrań ze spacerów artystki w Nowym Jorku. Podstawowym jej elementem jest ulotna natura ulic i ponadczasowa natura wewnętrznego dialogu, który rozgrywa się w głowach ludzi spacerujących po ulicach. Narracja oscyluje między fikcją i rzeczywistością, towarzyszy obrazom i wchodzi z nimi w interakcje, proponuje interpretacje i komentuje. Prezentacja wideo podejmuje temat dystansu między obrazem i dźwiękiem, między podmiotem i przedmiotem, między kamerą a życiem codziennym, między doświadczeniem i niemożnością przekazania go innym.

Artystka ze szczególną uwagą przygląda się codzienności i osobistym doświadczeniom, a także temu, jak wielkie sprawy są obecne w tak zwanym „małym” świecie poszczególnych jednostek. Przestrzeń wykreowana przez osobiste doświadczanie i obserwowanie ulic nie ma konkretnych geograficznych oznaczeń. Dzieje się tak nie dlatego, jakoby tych oznaczeń zupełnie nie było, ale dlatego właśnie, że jest ich wszędzie pełno – jak mówi artystka: „nie ma potrzeby, by jeszcze to wszystko oznakowywać, znakowanie nie ma już sensu”

Po ukończeniu studiów na politechnice w Ankarze, gdzie studiowała matematykę, belit sağ podjęła studia artystyczne w Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. W latach 2014–2015 była rezydentką w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdam (2014–2015). Obecnie jest stypendystką programu rezydencji artystycznych w Nowym Jorku (International Studio and Curatorial Program).

/ 09.09.2016, piątek
godz.18.00
WSTĘP WOLNY

DNI TURECKIE w CSW: spotkanie z Konradem Zasztowtem
Prowadzenie:
 Max Cegielski

W ramach weekendu tureckiego związanego w kończącą się wystawą CZYSTE WODY zapraszamy na spotkanie z Konradem Zasztowtem. Porozmawiamy o sytuacji społecznej w Turcji, o wpływie polityki na codzienne życie w tym kraju.

Konrad Zasztowt jest analitykiem w Polskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Zajmuje się regionami Kaukazu Południowego i Azji Środkowej oraz Turcją. W latach 2008–2010 pracował w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie monitorował kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie czarnomorsko-kaspijskim. Pracę doktorską obronił na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego (2012). Absolwent studiów magisterskich w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz Studium Europy Wschodniej UW. W latach 2003–2005 studiował na Uniwersytecie Yeditepe w Stambule. Jego obszar zainteresowań obejmuje stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo energetyczne w regionie Morza Czarnego (Ukraina, Kaukaz, Turcja) i Azji Środkowej, kwestie mniejszości etnicznych i religijnych, a także problematykę islamu w krajach byłego Związku Radzieckiego.

Max Cegielski – dziennikarz, pisarz. W TVP Kultura współprowadził „Halę Odlotów” uhonorowaną nagrodą Grand Press w 2015 roku. Autor między innymi książek „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), „Mozaika. Śladami Rechowiczów” (2011), oraz „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” (2015). Twórca i kurator projektów artystycznych: Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł), Global Prosperity (Gdańsk, Warszawa). Współautor (wraz z Anną Zakrzewską) wielu reportaży i dokumentów telewizyjnych o sztuce współczesnej.

 

/ 09–11.09.2016, piątek – niedziela

MINIPRZEGLĄD KINA TURECKIEGO

Kinematografia znad Bosforu przeżywa od kilku lat znakomity okres. Przybliża obraz Turcji, jakiego nie znamy ani z katalogów wycieczek, ani z dramatycznych relacji telewizyjnych.

PROGRAM:

Piątek 9 września 2016

16.00 – „Almanya”, reż. Yasemin Şamdereli

18.00 – „Pewnego razu w Anatolii”, reż. Nuri Bilge Ceylan

 

Sobota 10 września 2016

16.00 – „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven

18.00 – „Blokada”, reż. Emin Alper

 

Niedziela 11 września 2016

16.00 – „Blokada”, reż. Emin Alper

19.00 – „Mustang”, reż. Deniz Gamze Ergüven

BILETY: 12-14 zł, do nabycia w Kinie CSW

 

 

 

Tags: , ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń