MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Wystawa / Władysław Starewicz – pionier światowej animacji /...

Fotorelacja z otwarcia wystawy „Sean Scully. Malarstwo i rzeźba”

Opublikowano: 12 lipca 2022 Views: 327 Czytelnia, Książki, Strona główna

Wakacyjne eksperymenty kaligraficzne – kaligrafia współczesna: Litera i plama

Kiedy: 22 lipca (piątek), godz. 18.00

Na warsztatach proponujemy naukę autorskiego kroju pisma zaprojektowanego w naszej pracowni – Faworka*. Samodzielna litera nie będzie dla nas jednak celem w samym sobie, skupimy się na tworzeniu całościowego dzieła. Osoby, które znają już inne kroje pisma, będą mogły tworzyć z wykorzystaniem poznanych już wcześniej liter. Zapoznamy się z literami kreślonymi pędzlem oraz z podstawowymi zasadami planowania kompozycji. Połączymy zdobytą wiedzę w całość, zestawiając literę z plamą.
 
*Faworek to zabawa literą. To krój pisma, który został opracowany w ten sposób, by mógł być kreślony zarówno pędzlem, rulling penem, a nawet stalówką. Jego główne cechy to zróżnicowanie grubości linii w pozornie przypadkowych miejscach. Świetnie nadaje się do tworzenia nagłówków jak i całych kompozycji, dobrze łączy się z brush letteringiem i modernem kreślonym stalówką ostrą. Łatwo można go modyfikować i zmieniać jego charakter w zależności od planowanej kompozycji i kreślonej treści. Zaprojektowany przez Aleksandrę Ćwikowską (2020) dla uczniów Nice Letter Studio. 
 
Kurs jest odpowiedni zarówno dla osób zupełnie początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Kameralna grupa umożliwia indywidualne podejście do każdego z uczestników. Zajęcia przeznaczone są dla grupy dorosłych (powyżej 16 lat).
Z myślą o osobach początkujących będziemy pracować na dość łatwym i przyjemnym kroju pisma Faworek. Jesteśmy pewni, że nawet osoby bez wcześniejszych doświadczeń kaligraficznych, czy w ogóle plastycznych stworzą wyjątkowe dzieła podczas zajęć.
Osoby bardziej zaawansowane świetnie odnajdą się na zajęciach łącząc plamę z różnymi wcześniej poznanymi przez siebie krojami pisma. Zagadnienie kompozycji jest często pomijane lub traktowane powierzchownie podczas zajęć kaligrafii – podczas tych zajęć będzie można nadrobić pewne braki w tym temacie. 
 
Prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska
 
Bilety: 35 zł / os. dostępne w kasie CSW lub online: klik

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń