MENU

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

Historia mody online: Wakacyjny luz. Stroje sportowo-rekreacyjne

CSW otwarte od 12 maja!

Opublikowano: 10 lipca 2020 Views: 1289 Czytelnia, Książki, Strona główna

Promocja książki „Dlaczego muzycy…” i minikoncert Bogdana Hołowni

Kiedy: 17 lipca 2020 (piątek), godz. 18.00

Zapraszamy na wieczór pełen muzyki na Bulwarze Sztuki!

UWAGA! Mimo niesprzyjającej aury spotkanie się odbędzie – zapraszamy do holu CSW!

Sprawczynią całego zamieszania jest autorka książki Dlaczego muzycy…, Gabriela Ułanowska, która przeprowadziła serię wywiadów z wieloma muzykami, mistrzami instrumentów, dyrygentami i wokalistami. W książce znajdują się rozmowy m.in. z wirtuozami fortepianu – Rafałem Blechaczem, Bogdanem Hołownią, Leszkiem Możdżerem, Pawłem Wakarecym; kompozytorami – Krzesimirem Dębskim, Bogusławem Schaefferem; wokalistkami – Urszulą Dudziak, Gabą Kulką, Aleksandrą Kurzak i wieloma innymi artystami.
Podczas spotkania z autorką i promocji jej książki będziemy mogli posłuchać recitalu Bogdana Hołowni – pianisty jazzowego.

Gabriela Ułanowska – dziennikarka, animatorka kultury. Przez wiele lat współpracowała z czasopismem „Twoja Muza”, obecnie z „Ruchem Muzycznym”. Autorka kilkudziesięciu wywiadów z wybitnymi artystami, m.in. Agnieszką Duczmal, Wandą Wiłkomirską, Stefanem Stuligroszem, Piotrem Palecznym, Rafałem Blechaczem, Ingolfem Wunderem, Anną Seniuk, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Radziwiłowiczem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Krzysztofem Zanussim. Pomysłodawczyni i realizatorka projektów plastyczno-muzycznych Cztery pory roku. Cztery pory życia, Barwy muzyki. Obrazy malowane Chopinem, Muzyczne Barwy Regionu Chopina. Organizatorka koncertów oraz spektakli teatralnych w Polsce i za granicą. Współpracowniczka i współorganizatorka wielu festiwali muzycznych. Autorka i wydawca albumu malarstwa Ludzie jak ogrody.

O swoich wywiadach napisała:
„Rozmowa może być „liryczna” jak u Gałczyńskiego, może toczyć się w „katedrze” jak u Mario Vargasa Llosy, albo „przy obieraniu cebuli” jak ta Guntera Grassa, ale takie prowadzą tylko wielcy poeci i pisarze. Dziennikarzowi pozostaje wywiad, czyli „rozmowa ze znaną osobistością, mająca na celu zebranie pewnych informacji”. Nie taki jednak cel przyświeca moim spotkaniom z wybitnymi artystami. Jest nim natomiast chęć sprowokowania ich do wymiany myśli na temat tego, co w życiu jest najważniejsze. I tak np. Rafała Blechacza, Eugena Indjica, Krzysztofa Jabłońskiego, Kevina Kennera, Leszka Możdżera, Piotra Palecznego łączy miłość do muzyki. To ona w połączeniu z talentem nadała sens ich życiu i w konsekwencji utorowała drogę do sławy. Ale te nawet czasami bardzo intymne wyznania moich rozmówców, skłaniają mnie do refleksji, którą najlepiej wyraża japońskie przysłowie: „zamknij na klucz to, co naprawdę myślisz”. Wtedy zapada cisza, taka jak ta, kiedy pianista odejmuje dłonie od klawiatury. Muzyka pozostaje w nas. Może pozostaną też słowa…”.

Miejsce: Bulwar Sztuki CSW
(ograniczona liczba miejsc siedzących i nieograniczone miejsca stojące)

Wstęp wolny!

Tags: ,

Instytucja finansowana ze środków Miasta Toruń