Kiedy: 05 grudnia 2016, godz. 18.00
Czytelnia CSW
Przez lata, zarówno ze względów ideowych, jak i ekonomicznych, a także z braku tradycyjnych materiałów budowlanych i głodu mieszkań, budowano w pośpiechu bloki, wieżowce, które niszczyły strukturę, charakter i klimat starych miast. Stały się one zwykłymi współczesnymi osiedlami. Często pamięć miejsc przetrwała w szczątkowym wymiarze, czasem tylko w opowieściach starszych mieszkańców. Coraz częściej odkrywane są jednak stare historie miejsc, zmienionych współczesną zabudową. O pięknie i brzydocie w architekturze polskich miast, o szacunku do przeszłości porozmawiamy z Beatą Chomątowska, pisarką i dziennikarką, założycielką Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów.
Beata Chomątowska – pisarka, dziennikarka, prezeska Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Autorka m.in. Stacji Muranów, Lacherta i Szanajcy, powieści Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie. Stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym, felietonistka Gazety Wyborczej Stołecznej. Pracuje również w Muzeum Polin. Obecnie przygotowuje dla Wydawnictwa Czarne książkę na temat życia na osiedlach z wielkiej płyty w Berlinie i w Polsce.
W 2016 została nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii edycja warszawska za książkę Pałac. Biografia intymna, w której spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie.
Prowadzenie: Anna Kompanowska
Wstęp wolny!
Wydarzenie zorganizowane w ramach XXII Toruńskiego Festiwalu Książki, finansowanego ze środków Urzędu Miasta Toruń.