SPACERY TEMATYCZNE:
Wstęp wolny!
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl
Kiedy: 19 października (sobota), godz. 10.00
Śladami żydowskich mieszkańców Torunia
Oficjalnie dopiero początek XIX wieku był momentem osiedlania się tej mniejszości, ale jak wynika z przekazów źródłowych, pierwsi kupcy żydowscy pojawili się w Toruniu już w XII wieku. Jakie były losy rodzin wyznania mojżeszowego, dlaczego po odzyskaniu Niepodległości przez Polskę aż 80% z nich wyjechało i jakie budynki pozostały po czasach ich pobytu, to wszystko będzie tematem kolejnego spaceru.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Wydarzenie realizowane we współpracy z Fundacją Sztuki Świata, przy dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.
Kiedy: 19 października (sobota), godz. 14.00
Wielcy przedsiębiorcy – secesja kontynuacja
Wielcy przedsiębiorcy, handlowcy i przedstawiciele władz miejskich budują pod koniec XIX wieku okazałe kamienice. O urodzie secesyjnych i nie tylko secesyjnych rezydencji i jej właścicielach opowiemy podczas drugiej części spaceru prowadzonego w ramach cyklu „Bohaterowie codzienności”.
Prowadzenie: Piotr Kożurno
Wydarzenie realizowane we współpracy z Fundacją Sztuki Świata, przy dofinansowaniu ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
26 października (sobota), godz. 12.00
Gdzie się bawić? Architektura obiektów rozrywkowych
W ramach cyklu „Spacer z kulturą. Gawędy o sztuce i historii Torunia” zapraszamy na kolejny spacer, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się, gdzie bawili się Torunianie na początku XX wieku, czy jogging w parku to coś nowego, o rozrywkach i sporcie, a także architekturze obiektów, w których spotykali się mieszkańcy Torunia na huczne zabawy lub miejskie zawody.
Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd
Wydarzenie realizowane we współpracy z Fundacją Sztuki Świata, przy dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Torunia w ramach realizacji zadania publicznego: Wspieranie rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywanie tradycji narodowej.
Kiedy: 27 października (niedziela), godz. 12.00
Nieistniejące cmentarze dawnego Torunia
Spacer wprowadzający uczestników w nostalgiczny nastrój przed Dniem Wszystkich Świętych. Prowadzący opowie nie tylko o cmentarzach, ale także o kryptach i pochówkach w dawnym Toruniu.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
INNE WYDARZENIA
Kiedy: 15 października (wtorek), godz. 18.00 (spotkanie przeniesione z 8.10.)
Historia mody: Modowe dodatki. Wachlarze
Kolejne spotkanie z cyklu, podczas którego omówiony zostanie nietypowy dla czasów współczesnych, ale częsty w przeszłości rekwizyt, pełniący funkcje estetyczne, a także społeczne.
Prowadzenie: Jolanta Rózalska.
Wstęp wolny.
Kiedy: 16 października (środa), godz. 18.15
Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem
Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową. Tym razem inspiracją do rozmowy będzie książka „Mów do mnie”. Autorka Julia Tabenska będzie gościem specjalnym spotkania.
Wstęp wolny.
Kiedy: 24 października (czwartek), godz. 17.00
Orient Express. Przystanek sztuka kaligrafii
Pierwsze powakacyjne spotkanie zaczynamy od wykładu pt. „Arabska kaligrafia: pielgrzymka pióra, czary słów i malarstwo słowa”.
Prowadzenie: Małgorzata Al-Shahari.
Wstęp wolny.
KURS KALIGRAFII
Kiedy: 6 października (niedziela), godz. 12.00
unicjała
Kontynuujemy comiesięczne warsztatowe spotkania z kaligrafią, do których można dołączyć w każdej chwili. Wyjątkowa oferta dla wszystkich, którzy marzą o tworzeniu pięknych liter, zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Kameralna grupa umożliwia indywidualne podejście do każdego z uczestników. Wraz z kolejnymi zajęciami poznamy też kolejne narzędzia oraz kolejne podłoża i ciecze pisarskie.
Prowadzenie kursu: Aleksandra Ćwikowska
Bilety: 30 zł / warsztat (pakiet dziesięciu warsztatów: 250 zł, pakiet pięciu warsztatów: 140 zł)
Zapisy: biblioteka@csw.torun.pl
Tags: czytelnia, spacerty, wydarzenia